Politico: Дональд Трамп та Юлія Тимошенко провели неформальну зустріч

У четвер, напередодні Національного молитовного сніданку, Дональд Трамп та Юлія Тимошенко провели коротку неформальну зустріч, під час якої президент США запевнив лідера партії «Батьківщина», що не скасує санкції проти Росії, поки Україна не буде в безпеці.

Як пише видання «Politico», Тимошенко «трохи заспокоїлася щодо цієї ситуації» і наразі повертається до України з обнадійливими новинами. На жаль, ця зустріч викликає неконструктивну реакцію з боку певних політичних сил. Лобістська і консалтингова фірма, яку найняла пов’язана з Порошенком група, намагається мінімізувати значення розмови лідера «Батьківщини» та президента США. Про деталі зустрічі і реакцію Адміністрації Президента України читайте в матеріалі видання «Politico».

Як повідомили три поінформовані особи, під час незвичайної приватної зустрічі в рамках Національного молитовного сніданку, який відбувся у четвер, президент Дональд Трамп пообіцяв лідеру української опозиції, що Сполучені Штати не знімуть санкції з Росії, поки вона не піде з України.

Через декілька годин після зустрічі з президентом США та віце-президентом Майком Пенсом під час Молитовного сніданку, колишній Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко передала її зміст обраній аудиторії у Heritage Foundation та Інституті Хадсона, – за словами людей, які були присутніми на цих закритих подіях у консервативних експертних центрах.

Джерела кажуть, що Тимошенко (депутат парламенту, яка позиціонує себе, як суперника у президентській кампанії чинному президенту Петру Порошенку, який переживає політичні проблеми) розповіла в експертних центрах: Трамп запевнив її, що він «не залишить» Україну, яка наполягає, що саме російські війська винні у ескалації бойових дій у регіоні поруч зі спільним кордоном двох країн. Міжнародна спільнота, переважно, дотримується такої ж думки, але Москва відкидає це і покладає провину за бойові дії на проросійських сепаратистів.

Хоча під час своєї кампанії Трамп припускав, що він може полегшити санкції проти Росії, пов’язані з її агресією проти України, Тимошенко повідомила учасникам зустрічі, що американський президент запевнив її: він цього не зробить, поки Росія не піде з України.

Вони зазначають, що Тимошенко, яка вважається прозахідним політиком, не обговорювала деталі розмови на подіях в експертних центрах, які були лише за запрошенням і закритими для преси. Зокрема, не зрозуміло, чи включають умови зняття санкцій, які озвучив Трамп Тимошенко, вихід Росії з Криму – української території на півдні країни, яку Росія анексувала у 2014 році, а також що саме Трамп вважатиме виходом зі Східної України, де Росія постачає сепаратистів зброєю та надає всіляку підтримку.

Та все ж, одна людина, яка говорила з Тимошенко після Молитовного сніданку, зазначає, що «після тет-а-тет з Трампом вона, поза сумнівом, трохи заспокоїлася щодо цієї ситуації».

А те, як Тимошенко охарактеризувала свою зустріч з Трампом і Пенсом, натякає на жорсткіший тон щодо Росії у порівнянні з тим, як новообраний президент висловлювався з цього приводу публічно.

Посадовець з Білого дому Трампа не обговорював деталі зустрічі, натомість пояснив, що «президент і колишній прем’єр-міністр мали коротку, неформальну, відкриту для фотографування зустріч під час прийому перед Національним молитовним сніданком. І хоча не було дано жодних офіційних запевнень, Сполучені Штати залишаються занепокоєними щодо насильства у Східній Україні».

Хоча Посол Трампа в ООН Ніккі Хейлі цього тижня засудила Росію і заявила, що США залишать свої санкції в силі, поки Росія не поверне Крим, сам Трамп був набагато менш конфронтаційним.

Президент США висловив захоплення російським президентом Володимиром Путіним і вказував на свою готовність розглянути полегшення санкцій, коли розвідка США опублікувала свою доповідь про те, що російська розвідка причетна до кібератак на демократів, здійснених у спробі підтримати кампанію Трампа у протистоянні з демократом Гілларі Клінтон. А цього тижня міністерство фінансів Трампа підкоригувало санкції, які адміністрація Обами запровадила проти російських спецслужб у відповідь на кібератаки.

Речник Heritage Foundation зазначив, що «ми у Heritage не обговорюємо думки щодо приватних зустрічей», а речник Інституту Хадсона не відповів на запит про коментар.

Посольство України у Вашингтоні також не відповіло на запит про коментар.

Але у зовнішньополітичних колах у Вашингтоні і Києві кажуть, що зустріч між Трампом і Тимошенко стала предметом напружених дискусій стосовно її можливих сигналів щодо політики Трампа до України і Росії, а також стосовно її можливих наслідків для внутрішньої політики в Україні.

В обох столицях ця зустріч була сприйнята, як великий успіх для Тимошенко і конфуз для Порошенка. Український президент, чиї рейтинги підтримки є доволі слабкими, доклав купу зусиль для організації своєї зустрічі з Трампом, а також заявляв публічно, що вона відбудеться найближчим часом.

«Я був одним із перших світових лідерів, з яким президент США говорив по телефону одразу після виборів, і це була досить багатообіцяюча розмова, – заявив Порошенко минулого місяця в інтерв’ю Bloomberg TV під час Всесвітнього економічного форму в Давосі. – Ми домовилися про це одразу після його інавгурації, ми домовилися про мій візит до Вашингтона, і що порядок денний наших переговорів буде досить широким».

Лобістська і консалтингова фірма, яку найняла пов’язана з Порошенком група, намагається мінімізувати значення зустрічі Тимошенко.

«За словами учасників Молитовного сніданку, Тимошенко чекала на Трампа у коридорі поруч з туалетом, сподіваючись зловити його для того, щоб потиснути руку, – говорить Джефф Бірнбаум, президент BGR Public Relations, яка представляє Національну раду реформ в Україні. – Не було справжньої зустрічі. Президент тиснув руки багатьом людям і, вочевидь, однією з них була Тимошенко».

Але два джерела, поінформовані про реакцію в адміністрації Порошенка, кажуть, що соратники українського президента, зокрема посол в США Валерій Чалий, почервоніли від люті, коли дізналися про зустріч лідера «Батьківщини».

Одне з джерел, американець, який працював в Україні, назвав це «вотумом недовіри» Порошенку з боку Трампа. Він також пов’язав бажання президента США зустрітися з Тимошенко хоча б частково із зусиллями українських посадовців допомогти Клінтон і завдати шкоди Трампу під час виборів, як писав POLITICO минулого місяця.

«Можливо, справа у цьому, – каже американське джерело. – Але тут задіяні багато сил».

Інше джерело, політичний консультант, який має зв’язки в адміністрації Порошенка, запевняє, що «адміністрація  розлючена цією зустріччю». Консультант каже, що команда Порошенка має намір зайняти позицію по цій зустрічі, що «вона неважлива, і вони намагатимуться її ігнорувати». Але він також додає, що «з дипломатичної точки зору, це був ляпас, вони скаженіють і не знають, що робити, що буде далі».

Справді, це рідкість для президента США – зустрічатися з іноземним лідером опозиції до зустрічі з головою держави.

Після того як ця історія була опублікована, Білий дім оголосив, що Трамп проведе телефонну розмову з Порошенко в суботу ввечері.

Політичний аналітик, знайомий з дискусіями в Києві, каже, що коментарі Хейлі заспокоїли певні побоювання, що адміністрація Трампа залишить Україну в біді, хоча досі залишається непевність щодо позиції самого президента США з цього питання.

«Люди дуже занепокоєні через Трампа, – розповідає аналітик. – Вони докладають зусиль, щоб налагодити зв’язок з новою адміністрацією».

Посилаючись на можливість того, що Президент України зможе зустрітися з Пенсом в рамках Мюнхенської безпекової конференції, яка відбудеться невдовзі, аналітик зазначає: «у Києві сподіваються, що Пенс відіграватиме таку ж роль, як [колишній віце-президент Джо] Байден», якого вважали адвокатом України в адміністрації Обами.

Але Ханна Тобурн, науковий співробітник з питань Росії та України в Інституті Хадсона, каже, що зовсім неважко уявити, що Трамп і Тимошенко налагодять власні відносини.

«Вони обоє бізнесмени, і вони обоє мають талант до презентації, – зазначає Тобурн, яка не коментує візит Тимошенко до Інституту Хадсона. – Я можу уявити, що вона і Трамп поладнають».

Кеннет Вогел, Девід Штерн і Майкл Краулі, «Politico», 2 лютого 2017р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова