Кожна нова каденція ВРУ та новий склад КМУ намагалися «врегулювати питання ренти на газ». Ця гра називалася «створити проблеми, щоб потім їх вирішити», або «ось ще один спосіб відновити справедливість».
За наявним у мене розрахунком податкового навантаження на усі галузі в Україні, «рекордсменом» є саме газовидобувний сектор. На компанії, які здійснюють діяльність у сфері видобутку газу, навантаження становить 46,85%. Середня по ПЕК – 8,39% (без урахування «Нафтогаз»). По Україні для всіх галузей – 6,45%. Дякую виданню Рейтинг за цифри.
Одним із досягненням минулої каденції парламенту, до якого пишаюсь бути причетною, вважаю створення сприятливого регуляторного та податкового режиму для газовидобуваного сектору. Але законопроектом 1210-1 у редакції, підтриманій вчора Податковим комітетом у першому читанні, змінюються положення щодо об’єкту оподаткування, що фактично унеможливлює застосування цих ставок. Також на Комітеті пролунала ідея запропоновано взагалі скасувати ренту 6% та залишити 12% для будь-яких свердловин, незалежно від глибини.
Застерігаю від цих дій, бо скасування чи зміна стимулюючої ренти для нових свердловин призведе до суттєвого зменшення буріння, втрати темпів та рівня видобутку і йде врозріз з задекларованими намірами держави досягти енергетичної незалежності. Крім того, це є порушенням передбаченого в Податковому кодексі стабілізаційного застереження, яке забороняє змінювати цю норму протягом 5 років, та інвестиційним очікуванням галузі. Дуже рада, що така моя позиція співпадає з позицією Премєр-міністра Гончарука (https://youtu.be/kloxyUNE-qs?t=660) та Мінстра енергетики Оржеля. Сподіваюся, що і колеги по комітету теж зрозуміють ці застереження.
Отже, підсумовуючи: стимулююча рента тільки почала працювати і економічний ефект треба очікувати, але не в перші 1-3 роки, податкове навантаження на галузь і так є найбільшим серед усіх, зміна режиму є поганим інвестиційним стимулом і матиме наслідком тільки падіння видобутку і посилення імпортозалежності.
Ольга Бєлькова, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 2 жовтня 2019р.