Олена Кондратюк: Ухвалили надважливий законопроект

Законопроект про ефективне управління майновими правами правовласників, а якщо простіше – про організацію колективного управління і справедливу винагороду (роялті) авторам, а якщо ще простіше – грошову винагороду за талант!

Законопроект складний, об’ємний – понад 400 правок, але довгоочікуваний!

Вперше за багато років українські автори і виконавці зможуть отримати шанс на гідну винагороду їх праці та на капіталізацію їх творчих здобутків. Ми з однодумцями об’єднались щоб створити прозорі, чесні і справедливі умови колективного управління авторськими правами. Того колективного управління, яке вже друге десятиріччя є лише привидом, фікцією, способом окремих хитрих ділків запровадити власну ренту, прикриваючись інтересами ефемерних правовласників, а почасти – ще й машинкою для відмивання грошей.

Правки робочої групи розроблені у відповідності до міжнародних документів, побудований на базі профільних європейських директив. При його створенні і доопрацюванні брались до уваги найкращі зразки аналогічних законів країн Європи. Враховувались думки та пропозиції знаних європейських та американських експертів і посадовців.

Цей закон має бути вигідний творчому середовищу. Він усуватиме існуючі раніше суперечності і перепони для належного отримання митцями гідної винагороди. Закриває шпаринки тим, хто використовував інтелектуальну власність, але не хотів ділитись грошима за це використання. І так само перекриває кисень тим, хто паразитував на митцях.

Нарешті автори і виконавці отримають оновлені організації колективного управління, які будуть діяти максимально прозоро і ефективно (бо процедури, передбачені в законі, змусять їх так діяти). Фірми-одноденки, які тільки створювали хаос на ринку і шахрайськими методами збирали те, що їм не належить – відпадуть. Нарешті автори і виконавці матимуть реальний вплив на роботу ОКУ, зможуть контролювати розподіл і виплату належних їм коштів. Нарешті робота з тими, хто має сплачувати роялті, буде поставлена на цивілізовані рейки, без темних схем і договорняків – і це обов’язково збільшить розмір зборів і виплат у країні і наблизить їх до європейських. Окремо прописана процедура роздержавлення УАСПУ. Відповідно автори, які представляють різна галузі (театри, кіно, музіндустрія, художники тощо) можуть формувати окремі ОКУ.

А також нарешті встановлюються чіткі прозорі правила встановлення тарифів! Тарифи мають визначатись на загальних зборах ОКУ і можуть бути фіксованими або нараховуватись від надходжень користувачів, що отримані при використанні ними об’єктів авторського та суміжних прав.

Чи всі готові до нових змін?!

Під час «дебатів» в робочій групі я побачила як різні сторони недовіряють одна одній.. це як посттравматичний синдром – коли довгий час «воюють», недовіряють, але всі розуміють що нові правила необхідні!

Вітаю всіх з прийняттям закону!

Олена Кондратюк, народний депутат від «Батьківщина», Facebook, 15 травня 2018р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова