Олена Кондратюк: Уряду та правоохоронним органам слід вжити рішучих заходів для протидії спалаху домашнього насильства в Україні

На фоні введення карантинних обмежень через пандемію коронавірусу по всьому світу зростає кількість випадків домашнього насильства щодо жінок та дівчат.

Про це заявив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. В деяких країнах кількість жінок, які звертаються в служби підтримки, подвоїлася. «Багатьох жінок і дівчаток небезпека підстерігає там, де вони повинні відчувати себе в цілковитій безпеці: у власному домі… Ми стаємо свідками жахливого спалаху насильства в сім’ї», – сказав він.

Така негативна тенденція, дійсно, має місце. Зокрема у Франції рівень домашнього насильства за час карантину зріс на 30%, а у Парижі на всі 36%. В ООН констатують, що в умовах пандемії коронавірусу перевантажені правоохоронні органи, а багато центрів допомоги жертвам домашнього насильства – закриті. Тому жінкам часто нікуди звернутися.

У зв’язку із цим, Генсек ООН закликав держави забезпечити онлайн-сервіси підтримки жертвам домашнього насильства і не відмовлятися від судового переслідування їх кривдників. Гутерреш також запропонував облаштувати в магазинах і аптеках аварійні системи повідомлення про загрозу насильства, щоб жертви могли звернутися по допомогу, не наражаючись на небезпеку і не привертаючи уваги кривдника.

Як зазначається в доповіді ООН Жінки, в Україні 82% зайнятих в сфері охорони здоров’я та більшість надавачів первинної медичної допомоги є жінками. Проте їх рівень зарплат на 12% нижчий, ніж у чоловіків. Через карантин зросло навантаження на домашніх піклувальниць, науковиць, соціальних працівниць, волонтерок. Водночас перебої в роботі державних установ та обмеження мобільності громадян під час карантину можуть перешкоджати доступу жінок до основних суспільних послуг, від яких залежить благополуччя їхніх сімей.

«Численні дослідження засвідчують, що поширення домашнього насильства зростає в умовах, коли домогосподарства перебувають у стресових ситуаціях. Багато українських жінок не мають доступу до оплачуваних лікарняних. Якщо їм доведеться пропустити роботу, через те, що вони хворі, або мають самоізолюватися, вони можуть втратити дохід. Тоді їм буде складніше знайти вихід із ситуації домашнього насильства», – йдеться у доповіді.

У зв’язку із цим, ООН Жінки рекомендують розробити спеціальні стратегії пом’якшення економічних наслідків епідемічного спалаху для жінок. Також необхідно забезпечити надання критично важливих медичних та соціальних послуг для дівчат та жінок. Окремої підтримки потребують служби, які працюють у сфері запобігання та реагування на домашнє і гендерне насильство у громадах, що постраждали від COVID-19. Щоб захистити себе – діти та жінки, які є основними потенційними жертвами домашнього насильства, мають бути проінформовані про алгоритм дій в умовах карантину.

Уряду та правоохоронним органам слід дослухатися до рекомендацій ООН та вжити рішучих заходів для протидії спалаху домашнього насильства в Україні! Нагадаю, що у 2017 році Верховною Радою було прийнято Закон України «Про запобігання і попередження домашнього насильства». Цей закон є чинним. Його повинні неухильно дотримуватися всі, попри пандемію коронавірусу.

Олена Кондратюк, віцеспікерка Верховної Ради, народна депутатка від «Батьківщини», Facebook, 6 квітня 2020 року.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова