Напередодні четвертої зустрічі в нормандському форматі нарешті українцям перестали «вішати локшину на вуха» і почали називати речі своїми іменами, пише на Facebook народний депутат від «Батьківщини» Олексій Рябчин.
Ми вже звикли, що офіційна інформація сповіщала нам: іноземні колеги переймаються долею України як власною, вони приструнять Путіна і от-от настане очікуваний мир і благополуччя. Але минає рік-другий і навіть найнаївніші розуміють – щось тут не так. Зрештою, і представники офіційної влади також зрозуміли, що приховувати правду далі вже неможливо.
Нарешті міністр закордонних справ України озвучив те, про що і «Батьківщина», і я особисто говорили безліч разів.
Ми мусимо самі відстоювати національні інтереси, тому що наші іноземні колеги в першу чергу відстоюють свої.
Ми маємо наполягати на врахуванні спочатку безпекових питань, і лише потім вести розмову про врегулювання питань політичних.
Тобто першочергово на сході нашої країни треба забезпечити мир та безпеку для громадян, тільки після цього можна говорити про якісь вибори на цих територіях.
Від нас вимагають виконання зобов’язань щодо внесення змін до Конституції відповідно до Мінських домовленостей. Але перш ніж ми почнемо виконувати власні обіцянки, слід дати однозначну відповідь на питання: чи були виконані зобов’язання перед нами?
Так, європейська сторона застосувала санкції до РФ, але Росія режиму тиші не дотримувалась, тож домовленості не можна вважати виконаними у повному обсязі.
Наразі Мінські домовленості не задовольняють ані Україну, ані Росію. Міжнародна спільнота за них тримається, бо вважає їх єдиним досягненням в українсько-російському питанні.
Ситуація ускладнюється тим, що незабаром відбудуться вибори в Німеччині, у Франції та США. І керівництвам цих країн необхідно прямо зараз довести своїм громадянам – майбутнім виборцям – що їх дії не були помилковими.
Але вони й самі розуміють, що Мінські домовленості вже не актуальні. Від закордонних колег чув влучну метафору: «riding the dead horse» – «верхи на мертвій коняці». Ця коняка давно вмерла і вже розкладається, тож не треба видавати її за ефективний транспортний засіб.
Тож зустріч «нормандської четвірки» у Берліні, на жаль, навряд чи принесе прогрес. Я впевнений, що Меркель і Олланд схилятимуть Порошенка піти на поступки. На Заході виконання обіцянок є принциповим, питання в тому, що – це вже очевидно – Україна не мала давати таких обіцянок, тим більше під тиском.
Сам по собі Нормандський формат – це непогана ініціатива, однак він для України поки що він нічого хорошого не приніс.
Щоб перемовини були ефективними, до них слід залучити США, Великобританію з її потужною дипломатією, Польщу. Ці країни зараз вивчають ситуацію і зацікавлені в тому, щоб взяти участь в розв’язанні проблеми. Вони підтримують позицію України та зможуть стати для нас тим дружнім плечем, на яке можна буде опертись. За умови їх участі перемовини в нормандському форматі можуть бути зрушені з мертвої точки та дати якісь результати.
Сьогодні навіть якщо перед російською стороною висунуть вигідні для нас вимоги, вони не будуть прийняті: Путін не для того все це затіяв, щоб просто так подарувати Україні перемогу. Зараз найголовніше, щоб під час переговорів наша влада не поступилась державними інтересами.
Але я схильний думати, що такого не станеться: не через те, що вірю промовам керівництва країни, а через те, що знаю – вони бояться реакції людей. Зараз саме позиція українського народу і захищає Україну від можливої запланованої зради. Позицію українського народу, а не влади, поважають і німецька Канцлер і французький Президент.
Бажаю сили та мужності нашим дипломатам – і відстояти національні інтереси України та українців.
Олексій Рябчин, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 19 жовтня 2016 року.