Олексій Рябчин: Не варто на ВР нарікати, потрібно кожному подивитися в дзеркало

Верховна Рада – це зріз українського суспільства, вона не хороша й не погана, а така, яку вибрали люди, вважає народний депутат Олексій Рябчин. За його словами, перевибори парламенту потрібні, щоби насамперед зняти соціальну напругу, конфігурувати його таким чином, щоби він почав працювати.

Партія «Батьківщина» подала два позови до Окружного адміністративного суду Києва щодо незаконного підвищення ціни на газ, тарифів на централізоване опалення і водопостачання.

Про те, чого домагається «Батьківщина», подаючи до суду, а також про роботу Верховної Ради і дострокові вибори, в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів народний депутат від фракції «Батьківщина» Олексій Рябчин.

Почнемо з тарифів, з позову Юлії Тимошенко проти Нацкомісії з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, проти Кабміну в тому числі. Окружний Адмін суд Києва оголосив перерву за цим позовом і переніс засідання на 12 серпня.

– Поки що не маємо претензій до судового засідання. Тобто, залучили до даного засідання ще третіх осіб – «Укргазвидобування», компанію, яка видобуває майже 80% українського газу, інші сторони, і суд дав час для того, щоб ознайомилися треті сторони з матеріалами справи для того, щоб мали право представляти свої аргументи.

Дуже хочеться, щоб в серпні не розбіглися всі по відпустках, в тому числі і судді, щоб не тягнули це питання, яке турбує дуже багатьох українців, для того, щоб ми якомога швидше розібралися, чи дійсно тарифи економічно обґрунтовані, чи дійсно це той рівень, який заслуговують українці.

Але для себе ви вже давно розібралися, наскільки я розумію, щодо тарифів?

– По-перше, ми вимагали, навіть блокували трибуну для того, щоб керівництво ВР створило тимчасову слідчу комісію. Ця постанова ВР, яка голосується 150 голосами, яка дає право опозиції, скажімо так, контролювати владу. Створюється комісія, яка має право за Конституцією зажадати певного типу документів, які ми не можемо, незважаючи на широкі повноваження, зараз отримати.

Але на тимчасову слідчу комісію не пішов парламент, коаліція зокрема. Багато депутатів наполягали, щоб спочатку був прийнятий закон про ТСК.

– Дійсно потрібен закон, щоб, як у провідних країнах світу, у цих комісій були всі можливості і всі повноваження, передбачені законом. Щоб людина, яка прийшла, вона давала під присягою свідчення. Якщо вона збрехала, або говорить неправду, вона понесе відповідальність.

Мені здається, що і населення України теж хотіло б бачити такі комісії робочими, тому що, фактично, є недовіра або певні речі, пов’язані і з антикорупційними органами, і з поліцією, і з прокуратурою, і з судами. А публічність – це головна зброя проти подібних речей. Тому і бояться публічності. Адже, повірте, поставити питання на голосування, 150 голосів, вони знайдуться.

І ми ж прекрасно знаємо, що там не все чисто. Тому і не хочуть створювати цю комісію, не хочуть приймати закон, який би дозволяв розслідувати подібні кричущі речі.

Для себе ми дійсно визначилися, що при переході з однієї моделі, яка була, коли ціни на газ внутрішнього видобутку йшли на потребу населення, міксувати зі світовою ціною, і тарифи були нижче, при переході з цієї моделі, яка була 24 роки, на іншу модель, яку від нас вимагають міжнародні донори, зроблено низку помилок. І ми про ці помилки говоримо. Про те, що у нас немає 100% лічильників, що у нас немає можливості дійсно комплексної термомодернізації.

Субсидії – це третій елемент. Тільки субсидії не так, як зараз, видаються. Думаю, що ми можемо поговорити і про Фонд енергоефективності, який буде монетизувати субсидії. Четвертий момент, це не створений ринок газу. Фактично, населення не може купувати газ у різних компаній. А ціна ринкова.

І п’яте, найважливіше, ось ці монополісти, які зараз постачають нам газ, вони раніше працювали за системою «продаємо багато і дешево», а зараз вони працюють за системою «продаємо багато і дорого». І ти не можеш навіть відключитися, тому що в тебе краника немає перекрити тепло в твоїй конкретній квартирі.

І «Батьківщина» проти цього непрофесіоналізму влади. Якщо переходити від однієї моделі до іншої, як вимагають наші міжнародні донори, то переходити правильно, поступово, щоби люди не відчували на собі всю цю тяжкість економічної ситуації.

Фото: nv.ua

Фото: nv.ua

А якщо судовий процес затягнеться?

– Дійсно, є і такі ризики. Але я думаю, через те що тема настільки актуальна, що суди не будуть затягувати.

Але з іншого боку: була робоча група, поговорили, ні до чого не прийшли, результату не було. Ви думаєте, з ТСК ситуація повториться?

– Хто такий нардеп України? Це представник народу. Підраховано: щоб стати нардепом цього скликання, якщо приплюсувати мажоритарну систему, партійний список, розділити на кількість людей, які прийшли, то в середньому один депутат – це 50 000 голосів.

І ось фактично один депутат, який стоїть в суді або говорить про цю тему, він представляє думку ось цих 50 000 людей. І якщо дуже багато депутатів – а відповідно, дуже багато людей – кажуть про це, то це не означає, що це популізм, що це ми піаримося.

Це означає, що людей це хвилює. Соцопитування показали, 89% людей вважають несправедливим і необгрунтованим підняття тарифів. І ми ж не говоримо, що повинні бути тарифи Януковича, які політичні, які просто підсаджують нас на гачок Москви.

Ні, тарифи повинні бути дійсно економічно обгрунтованими, щоби підприємства, які поставляють нам тепло, які видобувають газ, електроенергію, воду, вони мали можливість не тільки окупитися, але і заробити інвестиційну складову, щоб оновити труби, закупити нове обладнання, тобто, тарифи повинні бути економічно обгрунтованими і якесь підвищення природно буде, але не те, що зараз стало.

Якщо ситуація з тарифами не вирішиться, «Батьківщина» планує продовжувати блокування трибуни з нової сесії?

– Може до ще до більш рішучих дій перейдемо, не будемо розкривати наші карти. Для нас ситуація є критичною в якому плані? Ми бачимо ту соціальну напругу, яка є серед населення. Я не хотів би, щоб в Україні радикалізувалося суспільство, тому що у нас є дуже велика проблема, з якою, на жаль, наш уряд не бореться. Це бідність. Бідність населення, і до неї додалася так звана енергетична бідність. Енергетично бідними людьми в країнах ЄС є десь порядку, в залежності від країни, 10-15% людей.

Енергетично бідним вважається домогосподарство, яке витрачає більше, ніж 15% своїх сімейних доходів на оплату тарифів.

Голосів коаліції не вистачало, спостерігалося кнопкодавство. Ця ситуація веде до позачергових парламентських виборів. У зв’язку з чим у нас активні нові політичні сили на горизонті з’являються? Ви особисто або в «Батьківщині» прогнозуєте вибори позачергові і готуєтеся?

– Дуже багато моїх колег десь в лютому, в березні після невдалої відставки Яценюка, що цей парламент приречений. Чим швидше він оновиться, тим легше буде для самої держави. Відбудеться зміна влади і люди, які зараз втратили довіру, їм не довіряють певні повноваження представляти людей, вони все одно знаходяться при владі, вони повинні піти. Питання не в перевиборах як таких.

Питання в тому, щоб зняти соціальну напругу, конфігурувати парламент таким чином, щоб він працював. А у нас зараз взагалі ноу-хау унікальне для України – безкоаліційний уряд. Якщо ми подивимося, будь-хто може відкрити сайт ВР і подивитися, що «Народного фронту» і БПП разом 223 людини. Навіть приплюсуємо спікера і віце-спікера, тобто немає коаліції. Тому і кнопкодавство, і співпраця з регіоналами і групами, а вони просто так не голосують і не підголосовують, а ще просто так не кнопкодавлять за урядові закони.

Їм обіцяли посади. Я не знаю, це і податкова, і митна і ось через це потрібні перевибори, щоб оновити країну.

Багато хто не дуже оптимістично висловлюэться щодо ВР наступного скликання, що є загроза того, що дев’яте скликання виявиться ще менш ефективним. Є така загроза?

– Коли ти поїздив країною, поспілкувався з людьми, ти розумієш, що ВР – це зріз українського суспільства. У нас в суспільстві є вчені, є студенти, комбати, є криміналітет, все, що ми бачимо в ВР, ми нарікаємо на неї, то просто потрібно дивитися в дзеркало. ВР обирають люди. Так, є варіанти, є масштабні фальсифікації, я бачив в Луганській області, що там відбувалося на виборах. Це є.

Але в цілому, якщо прибрати екстремуми, ВР – це зріз населення, зріз тих думок, які є у нас в країні. Тому на наступну ВР, коли б вона не була – навесні, восени або через стандартні два роки, а в нас потім ще вибори президента, в будь-якому випадку будуть вибирати люди. Тому говорити, що ВР буде погана, не така, люди виберуть. Вибирайте, голосуйте. І тоді у нас в країні буде все добре. Для мене головне, щоб люди висловили, мені все одно, за кого вони проголосують, але щоб це було чесно пораховано і депутати представляли людей.

До слова, Генеральний директор центру досліджень енергетики Олександр Харченко згоден з думкою прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана про те, що вже через кілька років тарифи на комунальні послуги можуть бути знижені.

Раніше голова парламентського підкомітету з питань енергозбереження Олексій Рябчин висловив думку, що ініціатива віце-прем’єр-міністра Геннадія Зубка про створення Фонду енергоефективності є позитивною, але тільки в комплексі з іншими заходами та новим законодавством.

«Голос Столиці», 29 липня 2016р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова