На жаль, змушений констатувати факт, який важко спростувати навіть найзатятішим прихильникам цієї реформи. А їх з кожним місяцем стає все менше – підтвердження цього остання соціологія, яка стверджує, що рівень довіри українців до поліцейських суттєво зменшується.
Адже неможливо лише піаритися на реформі, втім, як бачимо вже практично немає на чому – патрульні автомобілі нищаться у ДТП, належного технічного забезпечення немає. Важливою складовою успіху реформи мала би стати професійність, відповідальність та злагодженість у роботі кожного правоохоронця. Проте цього молодих патрульних так і не навчили – через брак часу, небажання або ж просто поспішність у реалізації змін – бо ж звітувати українській владі потрібно було перед інвесторами з країн Європи та США.
А поспішність у реформуванні правоохоронних структур тепер негативно позначається на усьому українському суспільстві й іміджі України у світовій спільноті. Як результат зараз в оновленій поліції випадкові молоді люди, які не вміють не те, що захищати громадян, вони не завжди можуть себе вберегти. Тим більше своїми діями не стають прикладом для інших. Пригадаймо, як напередодні у Чернівцях екіпаж патрульних збив на пішохідному переході на смерть людину – спочатку правоохоронці намагалися втекти з місця ДТП, потім їхнє керівництво переконувало суспільство у зворотному. Виникає дисонанс хоча б в тому, як патрульні, які самі ж порушують ПДР, – змушуватимуть дотримуватися правил інших учасників дорожнього руху. У свідомості цих поліцейських не було закладено основний принцип – довіра, закон і законність. У Чернівцях молоді люди все ж сподівалися уникнути покарання за скоєне, раніше – інші просто з гідністю визнавали свою вину і поставали перед судом.
Інша ситуація… Дійсно, є багато запитань до власників телеканалів, які безумовно впливають на інформаційну політику (до речі, навіть до нібито незалежного Суспільного телебачення є претензії), але посягати на життя журналіста, перешкоджати його роботі – це пряме порушення українського Законодавства. У випадку з нинішнім побиттям журналістки каналу NEWSONE в мене зауваження і до правоохоронців – вони так перейнялися безпекою Генпрокуратури, що забули про інших? Кадри з побиття працівниці телеканалу вже облетіли світові медіа, тим самим ми вкотре продемонстрували, що в Україні відбувається хаос, відсутня свобода слова і дотримання основних прав людини. Сьогоднішній випадок – це чергове підтвердження бездіяльності правоохоронців і тим самим поліція показала, що працює на владу, а не на українських народ. І тоді в мене знову виникає питання – чи це правоохоронці чи загін «тітушок», який відстоює інтереси певних впливових кіл?
«Нове» керівництво Національної поліції настільки зосереджено почало псевдореформувати правоохоронну структуру, що навіть наважилося зазіхнути на найсвятіше – пам’ять про загиблих під час виконання завдань.
Колеги з Києва надіслали світлину (у прикріпленні) – на плиті імена відважних хлопців зі столичної Державної автоінспекції, які загинули під час служби, ціною власного життя намагалися зробити світ, у якому живуть, ще кращим. А в підсумку – через кілька років «реформатори по-новому» під час ремонту приміщення патрульної поліції пам’ятну дошку просто викинули на смітник.
Щиро вдячний тим, хто знайшов цю меморіальну таблицю. Впевнений, вона знайде гідне місце, аби кожному з нас не було соромно перед батьками, дітьми тих героїв, чиї імена там написані. Але не можу пробачити тим, хто дав вказівку не лише демонтувати, а й викинути… не зберегти, не перенести в інше місце, не реставрувати… на жаль.
Ми не маємо жодного морального права настільки забувати й нівелювати пам’ять. Невже так виглядає реформування правоохоронних органів? Після того, як з лав поліції звільнили професійний та досвідчений особовий склад, мовляв, відбувається процес оновлення – тепер взялися за історичну пам’ять. І тут немає значення – ДАІ чи патрульна поліція – передовсім важлива Людина, Громадянин України. Тому держава мала потурбуватися хоча б в увіковіченні тих, хто гине в ім’я своєї країни. Ця система, можемо спостерігати, не звертає уваги ані на традиції, ані на історію.
У реформуванні МВС влада зайшла у глухий кут – іноземні «фахівці» втекли з України, в поліції катастрофічний недобір молодого персоналу, кількість злочинів насправді, попри офіційну статистику, зростає. Наголошую, що реформа не відбудеться до тих пір, допоки не буде стержню, основи, на якій творитиметься нова поліція. Правоохоронцями мають ставати за покликанням, а не випадково – на хвилі мейнстріму. Експериментувати вже немає часу, бо на кону – безпека кожного українця, нашої країни і державності загалом!
Михайло Цимбалюк, голова Львівської обласної парторганізації «Батьківщини», Facebook, 18 вересня 2018р.