Президенту України треба запросити США і Великобританію, які є гарантами нашої безпеки у рамках підписаного Будапештського меморандуму, приєднатись до перемовин з Росією.
На цьому наголосив народний депутат від «Батьківщини» Іван Крулько, коментуючи невиконання Мінських домовленостей та ситуацію на Сході в ранковому ефірі на каналі «112 Україна».
Він нагадав, що за Будапештським меморандумом у разі загрози нападу з боку третіх країн, а також у разі загрози безпеці та територіальній цілісності України, наша держава може застосувати такий формат та інструмент як консультації.
«Наша країна стала жертвою агресії з боку одного з підписантів – Російської Федерації, що володіє одним з найбільших потенціалів ядерної зброї і може загрожувати його застосуванням проти нас. Тому, безумовно, Україна могла б запитати формат консультацій. Тоді США, Великобританія та Росія мають прибути на них і обговорити ситуацію, яка утворилась», – пояснив Іван Крулько, уточнивши, що до меморандуму у формі заяв приєднались Китай (як країна, що володіє ядерною зброєю) та Франція, яка вже є у «нормандському форматі».
На думку народного депутата, у зв’язку з останніми геополітичними змінами (початком процедури BREXIT Великобританією та зміною Адміністрації США) наразі утворилась доречна ситуація, щоб заявити про бажання змінити формат перемовин.
Як зауважив Іван Крулько, раніше Будапештський формат ніколи не застосовували: «Були спроби, але не впевнені і тут вирішальну роль відігравала позиція Росії».
«Давайте не забувати, що можна збиратись багато де, але якщо там не буде головного фігуранта, який розпочав агресію, переговори ні до чого не призведуть. Дуже важливо, щоб за столом переговорів сидів Путін і щоб гаранти, які підтримують Україну, фіксували все, що він говорить. Бо довіряти там нема чому», – пояснив парламентар.
Коментуючи останні заяви представників США, Іван Крулько висловив упевненість, що Республіканська адміністрація й надалі буде надійним партнером і союзником України, і їй вдасться вирішити ті проблеми, які не вдалось попередній адміністрації.
Зокрема, щодо надання Україні зброї та продовження санкцій і долучення США до переговорного процесу, що нарешті змусить російські війська забратись з території України та дозволить відновити контроль над нашим кордоном.
Він нагадав, що під час першого виступу в Радбезі ООН новий посол США в ООН Ніккі Гейлі заявила: «Допоки Росія не забереться з України і не відновить контроль над Кримом, зняття санкцій з РФ не можливе».
«Така заява була дуже не очікуваною навіть для представника РФ, який у той момент виглядав розгублено. Але це була якраз чітка позиція, яка свідчить про наміри нової адміністрації США. На мою думку, вона є серйозним підсиленням нашої позиції на міжнародній арені», – резюмував Іван Крулько.