Іван Крулько: Українці мають бути господарями на своїй землі, тоді буде  порядок у нашій  державі

У Мукачеві разом із депутатами Закарпатської облради, представниками фермерських господарств, громадських організацій, науковцями та юристами на «круглому столі» обговорили питання необхідності проведення Всеукраїнського референдуму за народною ініціативою з питання заборони продажу земель сільськогосподарського призначення. 

Наголосив на наступних позиціях:

1. Українці повинні мати можливість висловити свою думку  на всеукраїнському  референдумі щодо такого стратегічного питання як розпродаж української землі сільгосппризначення.  Не може бути ситуації, коли приймаються закони  із такого стратегічного питання як земля і навіть не питають думки людей щодо цього. Тим більше після неодноразових заяв президента, що він питатиме думку людей з кожного важливого для держави питання.

2. До питання введення ринку сільгоспземлі треба підходити обережно і зважено. Тим більше у час війни, кризи і пандемії. І не можна повторити досвід Литви, Латвії, інших держав із негативним досвідом запуску ринку землі без запобіжників, бо йдеться насамперед про те, яким буде майбутнє українців та Української держави.

Литва і Латвія дозволили безконтрольний продаж землі для товарного виробництва. Як наслідок, її скупили багатші іноземці, бо свої фермери не мали грошей і тепер змушені орендувати її, аби виростити урожай на своїй землі. Уявіть тепер, що українці будуть орендувати землю в іноземців, щоб виростити зерно чи іншу агропродукцію. І це цілком ймовірний сценарій, якщо не буде проведено референдуму

3. Фактично зараз готується масштабне обезземелення українців. Ми бачили,  в яких умовах приймалась земельна реформа і  як продовжують прийматись інші земельні закони, коли знімаються всі запобіжники, поняття особливо цінних земель, постійного користування землею, надається можливість знімати без будь-яких дозволів родючий шар ґрунту, проводити консолідацію, за якою силою буде викуповуватись земля у людини, що має пай біля земель, викуплених, приміром,  міжнародною корпорацією.

І за того рівня рейдерства по всій Україні, коли у  фермерів вже зараз починають відбирати землю силою через різні юридичні лазівки, чорних реєстраторів, які реєструють землю не на власників, а на тих, хто хоче нею заволодіти злочинним шляхом,  а вони не можуть захистити себе через непрацюючу судову систему.

4. Земля –  специфічний товар, який ніде і ніким у світі не виробляється. Тому не можна ставитись до землі  як до об’єкта нерухомості чи до рухомого  майна.

Земля – це унікальне надбання, яке треба берегти й передати у належному стані  наступним поколінням, а не віддавати на безконтрольне використання іноземцям, бо від цього залежить майбутнє Української держави.

5. Земельна реформа, яку нам пропонують,  не передбачає  розвитку фермерських господарств.

З  1 липня, коли почнеться ринок землі, українські фермери будуть неспроможні викупити землі, які оброблять. Бо, по-перше,  для них не створені умови для адекватного кредитування чи допомоги, а по-друге, через відсутність власних обігових коштів. Як наслідок, ще більше землі опиниться в руках агрохолдингів.

На думку «Батьківщини»,  фермерство має бути основним укладом в Україні і кількість фермерських господарств має зрости з 40 тисяч до 3-4 млн, як у Польщі, бо саме фермерські господарства створюють нові робочі місця на селі  й не дають селу померти.

Українець має бути господарем на своїй землі, тоді буде  порядок у нашій  державі, й держава буде міцною.

Ми єдина команда, що твердо й одностайно стоїть на позиції захисту українського села та українського фермера. Зокрема, земельний законопроєкт Юлії Тимошенко передбачає, що люди повинні мати змогу продати свої паї державі за  фіксованою ціною, що  сформувалась на ринку ЄС, а держава зможе здавати їх у довгострокову оренду у першу чергу фермерським господарствам,  які засновані громадянами України.

6. Прийшов час ініціювати проведення референдуму, зважаючи на всі ризики, досвід інших країн із обезземелення, на наявність статті 13 Конституції, яка передбачає, що земля – власність українського народу, і що закон про всеукраїнський референдум прийнятий і підписаний президентом.

«Батьківщина» ініціює такий референдум.

 22 травня у Києві збереться ініціативна група з понад 12 тисяч громадян, які приїдуть  з  усіх куточків України. Ми розуміємо, що нам будуть ставити палки в колеса із проведенням референдуму, але ми до цього готові.

P.S.

За підсумками «круглого столу»,  патріотичні сили, громадськість і фермери Закарпаття  схвалили проєкт звернення до української влади – Кабінету міністрів, Президента, парламенту  щодо необхідності проведення Всеукраїнського референдуму за народною ініціативою з питання заборони продажу земель сільськогосподарського призначення. У зверненні йдеться про відтермінування дати введення в дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення №552-ІХ» і запровадження його лише після проведення і позитивного рішення Всеукраїнського референдуму з цього питання.

Іван Крулько, заступник Голови партії «Батьківщина», Facebook, 5 травня 2021 року.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова