Іван Крулько: Сміттєва проблема може «вибухнути» у будь-якому куточку України

Потрібно терміново ухвалити пакет законопроектів, які створять умови для появи переробних заводів в Україні та впровадять європейську модель поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ).

На цьому наголосив народний депутат від «Батьківщини» Іван Крулько під час програми «Наслідки з Юлією Литвиненко» на телеканалі «NewsOne».

За його словами, через відсутність відповідного законодавства та системного підходу у поводженні з ТПВ Україна, на жаль, поступово перетворюється у велике сміттєзвалище.

«Якщо ми не хочемо, щоб такі надзвичайні ситуації, як у Львові, почали «вибухати» по всій країні, щоб локальна проблема переросла в загальнонаціональну, треба терміново ухвалити відповідний пакет законопроектів. Уже сьогодні маємо близько 33 тис. несанкціонованих сміттєзвалищ та близько 5% території України під ними. Це як півтори Закарпатської області та більше за Чернівецьку область», – констатував народний депутат.

Більше того, за даними Івана Крулька, у нас 96% відходів захороняють у землю, понад 1% -спалюють, і решта – переробляють, а в скандинавських країнах усе з точністю до навпаки: там 1% – захороняють і 99% – переробляють.

На думку парламентаря, треба терміново змінювати підходи та політику поводження зі сміттям, якщо не хочемо наразитись на екологічну катастрофу та перетворитись на смітник Європи.

«Треба терміново приймати блок законопроектів, що впроваджує європейську систему поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ). Якщо цього не зробимо, то бачитимемо надзвичайну ситуацію в різних куточках України і це перетвориться на катастрофічну загальнонаціональну проблему», – резюмував він, наголосивши, що ці законопроекти були розроблені експертами, погоджені інституціями ЄС, обговорені з громадськістю і підтримуються  Мінекології.

Унаслідок ухвалення цих законів, зазначив депутат від «Батьківщини», у кожній області з’явиться щонайменше по одному сміттєпереробному підприємству, співінвесторами яких будуть територіальні громади, а також діятимуть близько 300 законних сміттєзвалищ замість 33 тисяч несанкціонованих, а «за упаковку та сміття платитиме той, хто його продукує».

«Зважаючи на те, що зараз змінилась структура сміття і  в ньому 80% – це упаковка, один із законопроектів пропонує  виробникам упаковки обрати для себе прийнятний механізм її утилізації. Зокрема, йдеться про самостійний збір та переробку або сплату спеціального екологічного податку. Останній розподілятиметься за формулою між місцевими громадами для однієї мети – поводження з ТПВ. Саме цей варіант підтримує громадськість», – уточнив Іван Крулько.

Народний депутат від «Батьківщини» також нагадав, що минулого тижня за його ініціативи та за підтримки програми Рада USAID в Ужгороді відбулись громадські слухання на цю тему у форматі «Town Hall Meeting».

Як зауважив політик, на заході переважна більшість людей проголосувала саме за модель поводження зі сміттям, коли за утилізацію платить той, хто продукує.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова