Сьогодні 345 років з Дня народження Пилипа Орлика, Гетьмана Війська Запорізького (1710-1742 рр.)
Він присвятив своє життя створенню незалежної України і став автором першої Конституції в Україні та світі. Адже фактично він на 66 років випередив американську «Декларацію незалежності» та на 80 років — французьку «Декларацію про права людини і громадянина».
«Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорізького», згодом названі «Конституцією Орлика», були свого роду договором між гетьманом і Військом Запорізьким. У 16 статтях конституції було викладено основні ідеї та засади державного устрою України після її визволення від московського панування. Україна визнавалася самостійною і ні від кого не залежною державою, яка має рівноправні стосунки зі шведським королем і Кримським ханством.
У документі також йшлось про права і свободи українців, про загарбницькі настрої Москви, зраду та недотримання нею жодних міждержавних договорів. Про потребу відновлення автокефалії Української Церкви, про виборність старшини, чіткий розподіл на законодавчу, виконавчу і судову влади, державну і приватну сфери. А також про боротьбу з поборами та урядовою корупцією, важливість незалежних судів (!)
Скільки часу пройшло, а деякі статті Конституції Пилипа Орлика не втрачають своєї актуальності донині:
«Гетьман «не повинен карати сам… Із власної ініціативи і помсти, але таке порушення – і умисне, й випадкове – має підлягати (розгляду) Генерального Суду, який і повинен винести рішення не поблажливе й не лицемірне, а таке, якому кожен мусить підкоритися, як переможений законом».
«Гетьман повинен дбати про те, щоб на рядовий і простий народ не покладали надмірних тягарів, утисків і надмірних вимог, бо підштовхнуті ними (люди), залишивши свої домівки, відходять, як правило, до чужих країв за межі рідної землі».
«Україна з обох боків Дніпра має бути на вічні часи вільною від чужого панування»;
За конституцією, «гетьманське самодержавство» мало бути обмежене Генеральною радою, з якою гетьман мусив радитися «о всяких ділах публічних»; про розмежування державного бюджету та бюджету гетьмана; здійснення ревізії, захоплених старшиною земельних маєтків і скасування всіх тягарів, покладених на селянство; скасування ненависних народові державних монополій, оренди й відкупів, ярмаркових податків й інших тягарів.
Для тих, хто хоче поновити у пам’яті Конституцію Пилипа Орлика, – посилання.
Іван Крулько, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 11 жовтня 2017р.