Ірина Верігіна: Про зміни в парламенті та уряді

Голова Луганської обласної організації політичної партії «Батьківщина» розповіла у інтерв’ю луганській газеті «Восток»  власну думку щодо останніх змін у вищих органах влади – парламенті та уряді.

– Пані Ірино, поясніть, що нині відбувається у найвищих органах державної влади?

– Давайте разом простежимо події останніх місяців у Верховній Раді. У лютому 2016 року Верховна Ради України проголосувала за визнання незадовільною роботу Уряду у 2015 році. Нагадаю, «за» таке рішення проголосувало 247 народних обранців. Проте після цього голосування, з порушеннями регламенту роботи, без попередньої перевірки наявності депутатів на місцях, спікер поставив на голосування питання щодо відставки прем’єр-міністра Яценюка.

Проголосувати це питання вимагала саме «Батьківщина», адже пан Яценюк своєю антидержавницькою діяльністю довів людей до жебрацтва та відчаю. При цьому, пан Гройсман зробив все, щоб провалити це голосування. Більшості голосів у парламенті за відставку Яценюка не набралось.

Після такої ганебної змови та провалу голосування, фракція «Батьківщина» на чолі з Юлією Тимошенко вийшла з коаліції. Наступного дня з коаліції вийшла й «Самопоміч». Ми заявили, що «Батьківщина» не буде ширмою для олігархічних кланів та не закриватиме очі на корупцію і порушення законів. Згодом «Батьківщина» перейшла в демократичну проєвропейську опозицію.

– Вихід «Батьківщини» та «Самопомочі» з коаліції фактично означав її розпад. Які були можливі сценарії розвитку подій?

– За законом, після розпаду коаліції, є 30 днів для створення нової коаліції чи розпуску президентом парламенту і проведення дострокових виборів.  Проте довгий час дві найбільші фракції – БПП і «Народний фронт», не розпочинали відкритої дискусії щодо обговорення умов створення нової коаліції.

Поспіхом, в останні дні вони «склеїли» собі більшість, шляхом залучення «тушок» (депутатів з інших фракцій, або позафракційних) до себе. Цей процес широко засудило громадянське суспільство та дало назву «коаліція на двох».

Адже фактично Президент Порошенко, прем’єр Яценюк просто домовились в кулуарах про зміну місць. Що представник від БПП стане прем’єр-міністром, а представник «Народного фронту» – спікером Верховної Ради. І все.

Але нагадаю, що від зміни місць доданків – сума не міняється. Варто зауважити, що обидві ці партії мають стрімко падаючий рейтинг довіри українців, а «Народний фронт» взагалі майже нульову довіру українців.

Я вважаю, єдиний чесний і правильний вихід був – це звіт перед виборцями, визнання своєї поразки, адже довели країну до краху економіки.  Після цього – перезавантаження влади, проведення дострокових парламентських виборів.  Проте їм настільки дорогі посади, що вони готові далі вести країну до прірви, аби лиш не покинути нагрітих місць. Треба відверто визнати, що зараз в Україні політична криза, і вирішити її без єдиного джерела влади – народу, політики не мають права.

– І все ж таки, коли було вирішено створювати нову коаліцію, чому «Батьківщина» не долучилася до неї?

– На це питання відповідь дуже проста. «Батьківщина» вступила в переговорний процес, адже ми в беремо на себе відповідальність та готові йти на деякі поступки. Проте, при цьому висунула всього п’ять умов вступу в цю нову коаліцію. Ці умови безпосередньо стосувалися речей, які необхідні зараз країні і переступити через які «Батьківщина» не може. Вимоги нашої фракції для створення коаліції та голосування за прем’єр-міністра були наступні:

  1. Негайно ухвалити рішення про заборону продажу землі сільськогосподарського призначення та надати пряму бюджетну і податкову підтримку агарному сектору;
  2. Розірвати корупційний зв’язок між олігархами та урядом, який став причиною урядової та політичної кризи, і представити чіткий план подолання корупції;
  3. Негайно ухвалити рішення про економічно обґрунтовані тарифи на тлі тотального падіння цін на нафту та газ у світі;
  4. Провести індексацію заробітних плат та пенсій відносно рівня інфляції та зняти податки на пенсії;
  5. Забезпечити підтримку малого та середнього бізнесу.

«Батьківщина» не висунула жодної вимоги для себе, ми не вимагали посад, призначень,  крісел якихось міністерств. Наші вимоги були спрямовані виключно на реанімацію економіки та полегшення життя населення. Такі умови не зацікавили БПП та «Народний фронт». Їм більше цікаво ділити між собою повноваження, намагатися виправдатися перед Європою за «офшорні скандали». Заради інтересів народу «Батьківщина» пожертвувала своїм місцем в коаліції і перейшла в проєвропейську опозицію.

– Як за сесійний тиждень встигла проявити себе нова коаліція?

– Ця коаліція є фейковою, адже створена вона поспіхом та не має стратегії виходу з кризи. Більше того, депутати в її складі мають зовсім різні цінності та орієнтири. Також члени коаліції прямо заявляють, що впевнених голосів у них замало. Тому добирати вони їх будуть серед інших фракцій, які не входять до коаліції.

Так, корисні для країни, необхідні закони вони будуть голосувати завдяки «Батьківщині», «Самопомочі» і партії Ляшка. А свої махінації та темні справи – за допомогою голосів олігархічних груп парламенту і «Опозиційного блоку».  Це просто нонсенс, коаліція навіть не нараховує необхідні  226 голосів!

– А щодо нового уряду які у Вас думки?

– Серед нових міністрів є кілька активних реформаторів, проте я вважаю, їх затягне болото системи. Справа в тому, що Яценюк під час свого прем’єрства не зробив жодної системної реформи. Всі корупційні потоки не були зупинені, були лише змінені прізвища, до кого вони прямують.

Саме тому партія «Батьківщина» наполягає на проведенні ретельного аналізу роботи уряду Яценюка. Не можна обирати новий уряд, без надання оцінки роботи попереднього. Ми пропонуємо створити тимчасову слідчу комісію, яка проаналізує використання бюджетних коштів урядом Яценюка за весь період роботи його прем’єр-міністром. А також проаналізувати, як використовували кошти державних монополій та державних корпорацій, таких як «Нафтогаз», «Енергоатом», щодо якого вже порушена процедура банкрутства.

Не вийде зробити якісні реформи на гнилому підґрунті, які б розумні фахівці не прийшли.  Юлія Тимошенко заявила на погоджувальній раді,  що «Батьківщина» буде жорстко боротись за новий курс управління державою.

– Розкажіть, як «Батьківщина» планує впливати на управління державою?

По-перше, фракція «Батьківщина» наполягає на негайному ухваленні закону про тимчасові слідчі комісії та створенні ТСК щодо розслідування діяльності уряду колишнього прем’єр-міністра Арсенія Яценюка. Контрольна функція парламенту, закріплена Конституцією, хоча б один раз має бути реалізована.

По-друге, лідер фракції Юлія Тимошенко впевнена, що потрібно започаткувати серйозну форму парламентського контролю за використання бюджетних ресурсів в подальшому, і пропонує консолідовано вийти на рішення щодо призначення глави Рахункової палати від парламентської опозиції.

По-третє, фракція «Батьківщина» закликає найближчим часом ухвалити закони щодо деофшоризації країни, пакет соціальних законів та законопроекти щодо надання пільгових умов для роботи аграріїв. Спільно з ЄБРР фракція «Батьківщина» підготувала два законопроекти №№ 4380 і 4381 щодо деофшоризації, і пропонувала їх розглянути в профільному комітеті та ухвалити в сесійній залі. Це фундаментальні законопроекти, які викоренять офшори в економіці України.

Викликає обурення від того, що влада жаліється, що начебто не може скасувати податок на пенсії, індексувати зарплати та пенсії і знизити тарифи. Адже при цьому щодня величезні суми коштів незаконно виводяться з держави в офшори.

«Батьківщина» також наполягала, щоб на голосування були поставлені пакет з десяти аграрних законів, а саме: щодо пільгової системи оподаткування, введення земель в територіальні межі громад, спеціального оподаткування фермерських господарств, підтримки сімейних ферм, оформлення спадщини у сільській місцевості, продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі до 2020 року.

– Чи вдалось внести на розгляд всі законопроекти про які Ви говорите?

– «Батьківщина» подала два законопроекти, які повністю закривають всі офшорні оборудки і принесуть в держбюджет 68 млрд. Але фактично на них накладено вето, бо профільному комітету сказали рішення щодо законопроектів не приймати, а науково-експертному управлінню Верховної Ради – не аналізувати їх.

Сьогодні президент хоче створювати робочу групу. Але це не функція голови держави і, крім того, у президента є конфлікт інтересів щодо офшорів.

Фракція «Батьківщина» вимагає негайного розгляду законопроектів щодо деофшоризації та вважає ганебним факт, що на тлі розмов про нестачу грошей на соціальні видатки у профільному комітеті ВРУ з питань податкової та митної політики питання про деофшоризацію не винесено на порядок денний.

Ірина Верігіна, голова Луганської партійної організації ВО «Батьківщина», у інтерв’ю луганській газеті «Восток», 29 квітня 2016 р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова