Ігор Луценко: Римський клуб. Припинити бути інтелектуальною провінцією

Народ України – один із найбільш розумних на планеті. Це – не моя компліментарна фраза, це – об’єктивні дані. Українці стабільно посідають призові місця на математичних олімпіадах, за кількістю програмістів ми теж у світових топах.

І дуже прикро, що одну з ключових із своїх інтелектуальних сфер – сферу економічної політики – ми розвиваємо без застосування цього інтелекту. Більшість економічних рішень є або відверто «імпортованими» з теорії вульгарного ринкового фундаменталізму, або є просто неналежної теоретичної якості.

Грубо кажучи, диктують нам ключові підходи до розвитку фінансового сектору, промисловості та сільського господарства іноземні «донори», чиї позиції відрізняються примітивізмом та ідеологічною зашореністю і некомпетентністю в кращому разі. У гіршому – ці підходи нам нав’язують лобісти, виправдовуючи це примітивними псевдоекономічними викладками.

І це – у країні, яка дала світові першого у Східній Європі економіста, якого визнав і оцінив світ, Михайла Туган-Барановського.

Тому нам важливо мати здоровий скепсис щодо всього, що складає теоретичний апарат лобістів з МВФ, Світового банку, ЄБРР тощо. Ми мусимо розуміти, що ці інституції представляють не успішних експертів, а лише групу економістів-науковців, чиї погляди – лише одні з можливих. І підкріплені вони, скоріше, солідними зарплатами, аніж успішними результатами.

У світі ж давно точиться дискусія щодо неефективності тих політик, що застосовують МВФ і компанія, а також уряди великих країн. У світі, виявляється, є місця, де розробляються більш гнучкі та всеохоплюючі бачення розвитку людської цивілізації та економіки, як її компоненти.

Наприклад, це – Римський клуб, організація, яка має величезний ступінь свободи впливу від великих корпорацій та урядів, і яка впродовж півсторіччя намагається незалежно і об’єктивно аналізувати, куди і як іде людство.

Україні, як нікому іншому, слід мати там, на самітах Римського клубу, велике представництво. Наразі відомо лише про те, що там присутня Юлія Тимошенко. І я це знаю не від кореспондентів наших ЗМІ у Римі (до речі, скільки тули приїхало українських журналістів?), а в силу належності до однієї з Тимошенко фракції…

Якби не цей факт, то подія світового масштабу, на жаль, пройшла б майже непоміченою. Для країни, яка жахливо потребує передових економічних знань щодо того, куди і як іти, як рятувати свою економіку, як надати їй вектору сталого розвитку.

Вдумайтеся: країна, яка з усіх сил бореться за виживання, яка за останні 4 роки попри активну участь у керівництві Нацбанком та урядом з боку міжнародних фінансових структур, сповзла на останнє місце за рівнем достатку в Європі. Так от ця країна, якби не окремі її представники з опозиції, не мала б взагалі цікавості у зібранні економічних експертів номер один у світі!

Воістину, горе – від відсутності розуму.

До речі, «Новий курс» писався з активним залученням ідей Римського клубу. Шкода, що на сьогодні це єдина стратегія розвитку України, яка органічно увібрала в собі пропозиції світових інтелектуалів.

Буде дуже добре, якщо кандидати у президенти так само звернуться до звітів Римського клубу у своїх стратегіях. Я хочу, щоб інтелектуальне життя у країні вирувало, а не жевріло, щоб нами керували фахівці з ерудицією світового рівня, а не досвідчені корупціонери та заслужені директори ринків.

Маємо жити своїм розумом, і Римський клуб тут нам – колосальна допомога.

Ігор Луценко, народний депутат від «Батьківщини», УП.Блоги, 17 жовтня 2018р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова