Керівництво МВС лобіює чергову «реформу» для узаконення репресивних заходів щодо громадських активістів, – пише у своєму блозі на «Українській правді» народний депутат від «Батьківщини» Ігор Луценко.
Це – скани скандального проекту реформи з установкою «підкорюйся, а потім оскаржуй». Поточна версія пакету змін в законодавство, які вже місяць як анонсували Аваков і Деканоідзе. Анонсували, але не показали. Але все ж знайшовся поліцейський, який колись був учасником Майдану і ще пам’ятає, за що ми там всі разом боролись.
Щоб журналісти раптом не пропустили найстрашніше, наголошую:
1. Пропонується збільшити максимальний термін адміністративного затримання особи з трьох до 24 годин у випадках, «коли за адмiнiстративне правопорушення передбачено стягнення у вигляді адміністративного арешту». Тобто постраждають всі громадсько-політичні активісти, яких, через природну відсутність будь-яких доказів правопорушення, традиційно під час затримання підозрюють в «злісній непокорі законному розпорядженню або вимозі» (ст. 185 КУпАП) чи «хуліганстві» (ст. 173 КУпАП). Маринували в райвідділках три години – тепер маринуватимуть добу. І матимуть на додачу купу часу для фальсифікації доказів.
2. Пропонується дозволити поліції застосовувати кайданки, гумостріли і електрошокери до людей за «злісну непокору законному розпорядженню або вимозі» (ст. 185 КУпАП). Нагадую, що практика застосування цієї статті як зараз, так і раніше – жахлива. Поліція зазвичай кепсько знає законодавство, тому не знає того, який її наказ є саме законним. Що вже й казати про виконання злочинних наказів.
3. Пропонується дозволити поліції застосовувати кайданки до людей за підозру… у будь-якому АДМІНІСТРАТИВНОМУ правопорушенні. Тобто за «думко злочини». Уявіть, що вас підозрюють в тому, що ви збираєтесь (!) витоптати газон (ст. 153 КУпАП).
4. Пропонується дозволити поліції застосовувати електрошокери для «припинення інших правопорушень». Тобто в тому числі адміністративних. Відкрийте цей радянський пережиток – КупАП – на будь-якій сторінці. Зрозумійте, що там, крім топтання по газонах, ще багато подібного безглуздя, і усвідомте, що за все це можна буде отримати заряд струму.
Редакція запропонованих змін очевидно не остання. Бо у ЗМІ представники керівництва поліції і МВС активно транслюють ідею, яку поки немає в цьому тексті, – це «принцип безперервності роботи поліцейського».
Цікаво, що і чинне законодавство не каже, що після кінця робочого дня поліцейський перестає бути поліцейським. Але в МВС і Національній поліції, швидше за все, хочуть це прописати якось додатково. Чи не прагнення це узаконити загони «анонімних» поліцейських, які в буцімто «післяробочий час» будуть виконувати брудну роботу без жетонів і відеокамер на грудях?
Достойна ініціатива до річниці розгону Майдану.
Більше документів – за посиланням.
Ігор Луценко, народний депутат від «Батьківщини», «Українська правда», 7 листопада 2016-го.