У понеділок, 27 листопада, голова Національної групи «Парламентарі за глобальні дії», заступник Голови партії «Батьківщина», голова Комітету ВРУ з прав людини Григорій Немиря взяв участь у 39-му щорічному форумі транснаціональної мережі членів парламентів «Парламентарі за глобальні дії» (Parliamentarians for Global Action), який проходить у Мілані (Італія).
«Після подій Майдану 2013–2014 років та з розгортанням «гібридної війни» Російської Федерації проти України перед нашою державою по-новому постала проблема безкарності та належного проведення розслідувань. Обсяг правопорушень, вчинених під час анексії Росією Криму, а надто —де-факто окупацією РФ, створеними і підтриманими нею незаконними збройними формуваннями (сепаратистами) окремих районів Донецької та Луганської областей, є безпрецедентним для України», – наголосив Григорій Немиря, виступаючи під час форуму, який цього року присвячений ролі парламентарів у попередженні насильницького екстремізму та масових злодіянь.
За його словами, зафіксовані численні факти викрадення та катування значної кількості осіб.
«Події на Донбасі характеризуються порушенням прав цивільного населення, зокрема, права на життя, здоров’я, особисту недоторканність і свободу. Українські та міжнародні правозахисні організації, зокрема, Центр Громадянських Свобод у спільному звіті з Міжнародною федерацією за права людини зазначали, що порушення прав цивільного населення на сході України мають ознаки як злочинів проти людяності, так і, подекуди, воєнних злочинів», – розповів заступник Голови партії «Батьківщина».
Він зауважив, що безкарність була і залишається однією із ключових проблем у функціонуванні правової системи України так само, як дотримання прозорості, незалежності, ретельності та інших критеріїв ефективного розслідування випадків порушень прав людини. Це визнано в цілій низці рішень Європейського суду з прав людини, про що неодноразово заявляли авторитетні міжнародні міжурядові організації, прямо вказуючи на «широко поширене відчуття безкарності» серед представників правоохоронних органів нашої країни, додав Григорій Немиря.
«Йдеться як про застосування катування та жорстокого поводження із затриманими на рівні райвідділів органів внутрішніх справ, так і про гучні вбивства політичних і громадських діячів, журналістів, які так і не були належним чином розслідувані. А винні (за винятком кількох виконавців) — досі залишаються не покараними», – сказав голова Національної групи «Парламентарі за глобальні дії».
Григорій Немиря наголосив на тому, що розслідування злочинів у рамках національного кримінального процесу, зокрема збір доказів, їх документування, реформування кримінальної юстиції та забезпечення права на справедливий суд, невідворотність покарання, визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо вчинення злочинів проти людяності та воєнних злочинів, ратифікація Римського статуту – ось очікувані та вкрай необхідні для держави, суспільства і громадянина кроки.
Він також нагадав, що зобов’язання ратифікувати та імплементувати Римський статут Міжнародного кримінального суду та пов’язаних з ним документів визначено Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.
«Головна мета МКС – не допустити ситуації безкарності осіб, які вчинили найсерйозніші злочини, що викликають занепокоєння всієї світової спільноти та не мають терміну давнини – геноцид, воєнні злочини, злочини проти людяності. У світлі сумнозвісних подій останніх років МКС є єдиним реальним інструментом для притягнення до відповідальності чиновників і військових країни-агресора, злочинні дії яких призвели до анексії Криму та розгортання масштабних бойових дій на Сході держави. Ратифікація Римського статуту з юридичної точки зору є цілком виправданим кроком, спрямованим на захист державних інтересів України, її інтеграцію у структуру міжнародного кримінального правосуддя як складової системи світової безпеки й підтримки миру», – зауважив політик.
З більш детальною інформацією щодо діяльності організації можна ознайомитися на офіційному сайті.