Для України питання приєднання до Римського статуту та Міжнародного кримінального суду (МКС) є дуже актуальним.
Про це заявив заступник Голови партії «Батьківщина», голова Комітету ВРУ з прав людини Григорій Немиря під час ювілейного Форуму транснаціональної мережі членів парламентів «Парламентарі за глобальні дії» (Parliamentarians for Global Action, PGA) та 10-ої Консультативної Асамблеї Парламентарів за Міжнародний кримінальний суд та верховенство права.
Він нагадав, що з 20 лютого 2014 року проти України триває збройна агресія Російської Федерації та підтримуваних нею бойовиків-терористів. У результаті чого було анексовано частину території нашої держави – АР Крим та місто Севастополь, окуповано частину Донецької та Луганської областей. Ці події, зазначає політик, спричинили до загибелі та поранень тисяч громадян України, серед яких жінки, діти, особи похилого віку.
«Злочини проти людства, злочин геноциду, воєнні злочини, злочин агресії підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. МКС є єдиним реальним інструментом для притягнення до відповідальності чиновників і військових країни-агресора, злочинні дії яких призвели до анексії Криму та розгортання масштабних бойових дій на Сході держави», – зауважив Григорій Немиря.
Заступник Голови партії також нагадав, що Верховна Рада України вже двічі зверталась до Міжнародного кримінального суду з заявами про визнання його юрисдикції, відповідно до пункту 2 статті 11 та пунктів 2, 3 статті 12 Римського Статуту. У лютому 2014 року – з метою притягнення до кримінальної відповідальності у МКС вищих посадових осіб України щодо передбачених статтею 7 Римського статуту МКС злочинів проти людяності під час мирних акцій протестів громадян, що мали місце в Україні у період з 30 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року. І в лютому 2015 року щодо скоєних злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян, починаючи з 20 лютого 2014 року і по теперішній час.
«Але найбільш повно та ефективно використати цей впливовий міжнародний механізм захисту прав людини дозволить лише Ратифікація Римського статуту. Наше суспільство очікує від влади розслідування злочинів у рамках національного кримінального процесу, зокрема збору доказів, їх документування, реформування кримінальної юстиції та забезпечення права на справедливий суд. Суспільство також сподівається на невідворотність покарання за вчинені на нашій території злочини проти людяності та воєнні злочини, що можливо лише через визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду», – наголосив Григорій Немиря.
За його словами, Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин займає чітку і послідовну позицію щодо необхідності якнайшвидшої ратифікації Україною Римського статуту. Було ініційовано та проведено низку парламентських заходів щодо необхідності ратифікації Римського статуту та приєднання нашої держави до Міжнародного кримінального суду.
Як зазначив голова делегації ЄС в Україні посол Хюґ Мінґареллі, «протягом останніх років війна в Україні призвела до тисяч жертв та багатьох порушень прав людини, і дуже важливо, щоб ці злочини не залишилися безкарними».
«Саме для цього й існує Римський Статут МКС. Я закликаю Україну ратифікувати Римський Стату наступного року, бо потім може бути запізно», – сказав він, нагадавши, що Ратифікація Римського статуту МКС є зобов‘язанням України за Угодою про асоціацію з ЄС.