Народні депутати від «Батьківщини» Юрій Одарченко та Валерій Дубіль подали до Окружного адміністративного суду Києва позов на Володимира Гройсмана з вимогою негайно визначити кандидата на посаду міністра охорони здоров’я.
Позовна заява, за словами Юрія Одарченка, стосується невиконання прем’єр-міністром України своїх обов’язків щодо внесення на розгляд парламенту кандидатури на посаду міністра.
«Конституція України після політичної реформи направлена на те, що всіх міністрів у складі Кабміну призначає Верховна Рада, але за пропозицією прем’єра. Саме парламенту належить право визначати, хто очолюватиме кожне міністерство. Хочу наголосити, що міністр – це політична посада. Це людина, яка визначає політику в певній галузі. Проте Володимир Гройсман вирішив обійти встановлену Конституцією систему політичної влади. І на цей час обов’язки міністра охорони здоров’я виконуються на підставі розпорядження Кабміну. Ці обов’язки виконує особа, яка ніколи не виносилася на затвердження Верховною Радою, яка, на наш погляд, шансів на затвердження немає», – пояснив він.
На переконання депутата від «Батьківщини», таким чином можна повністю нівелювати роль парламенту, бо прем’єр-міністр може призначити всіх міністрів, просто визначивши їх виконувачами обов’язків.
«Ми вважаємо за необхідне захистити право українців через своїх представників у Раді впливати на формування виконавчої влади», – наголосив Юрій Одарченко.
Окрім того, він зауважив: якщо проаналізувати чинне законодавство, воно взагалі не містить положень, які могли би передбачати виконування обов’язків міністрами протягом такого тривалого часу.
«Законодавство побудовано таким чином, що відразу після відставки міністра повинен бути запропонований його наступник. Це має бути одночасно. Те, що відбувається зараз, – відставка з подальшим непризначенням – іде в обхід Конституції України та відповідно порушує баланс влади, який встановлено після проведення політичної реформи», – пояснив політик.
Представники «Батьківщини» вимагають, щоб Володимир Гройсман вніс кандидатуру, яка обговорюватиметься у парламенті, а якщо її відхилять – вніс іншу.
«Верховна Рада має виконати свій конституційний обов’язок і сформувати виконавчу владу», – підсумував парламентар.