Перша, але, впевнений, не остання спроба узурпації влади Петром Порошенком з тріском провалилася. Намагаючись зберегти обличчя, він змушений був обмежити термін введеного «воєнного стану» тридцятьма днями, замість шістдесяти, і відмовитися від отримання диктаторських повноважень на всій території країни.
Сьогодні ми ризикували перетворитися на «бананову республіку» з довічним диктаторським режимом. Як механізм подовження особистої влади Порошенком була використана війна.
Програма мінімум виглядала наступним чином: спочатку 60 діб воєнного стану, потім ще 90, передбачених, за законом, до оголошення не проведених вчасно виборів, потім ще приблизно 120 діб до нової призначеної дати.
Підсумок – незаконне правління країною, яка претендує на членство в ЄС і НАТО, протягом майже півроку.
Але головна небезпека полягала в іншому. Задоволення безмежної жаги до влади і грошей ставилося у пряму залежність від напруги в зоні активних бойових дій, тяжкості втрат і масштабів шкоди. У разі успіху цієї небезпечної афери будь-яке загострення на фронті лише подовжувало б термін правління Порошенка.
Незаконні задуми президента і його оточення були зірвані, по-перше, в результаті того, що громадяни не повірили його черговій брехні про намір розпочати захищати країну хоча б на п’ятий рік війни, а по-друге, за рахунок гри на нервах невдах-узурпаторів, яку віртуозно провели фракція «Батьківщина» і деякі інші депутати.
Що маємо в результаті.
Перше – Порошенко наочно продемонстрував, що майбутньому нашої країни загрожують амбіції як зовнішнього агресора – путінської Росії, так, на жаль, і внутрішнього агресора в особі Петра Порошенка і його оточення. З дуже нервового виступу президента випливало, що воєнний стан вводиться на території восьми областей, хоча пізніше з’явився перелік з десяти регіонів. При цьому духу на введення воєнного стану в окупованому Криму в «патріота» Порошенка не вистачило.
Друге – Порошенку не вдалося під гучні гасла про захист країни від агресора позбавити український народ права обирати владу, якій він довіряє. Рішення про дату проведення виборів прийнято, а дія воєнного стану, відповідно до п.1 статті 7 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», закінчиться через тридцять діб.
Третє – Порошенку не вдалося на невизначений термін обмежити конституційні права громадян на недоторканність житла, листування і телефонних переговорів, персональних даних, на свободу пересування, свободу слова і мирних зібрань, права громадян на власність, підприємницьку діяльність, працю і освіту. Навіть в тих регіонах, де він ввів воєнний стан, фактично позбавити громадян їхніх прав за місяць він не встигне.
Четверте – Порошенко таки зірвав вибори в територіальних громадах десяти областей, призначені на 23 грудня, і зміг уникнути ганьби їх програшу.
П’яте – Порошенко продемонстрував, що в боротьбі за збереження особистої влади і корупційних доходів він готовий на все. Це означає, що нам, всім разом, необхідно щодня жорстко контролювати владу протягом всього місяця воєнного стану, а також готуватися до наступних незаконних дій Порошенка, серед яких, напевно, будуть як спроби масової фальсифікації виборів, так і спроби зриву підбиття їх підсумків.
І, на жаль, шосте – в результаті спроби введення воєнного стану по всій країні і масового обмеження прав громадян був дестабілізований як валютний ринок, так і ціни на товари першої необхідності. Сьогодні мільйони людей вчергове стали біднішими, а Порошенко за їхній рахунок – багатшим.
Протягом найближчого місяця Воєнний кабінет Юлії Тимошенко ретельно аналізуватиме дії влади в рамках введеного воєнного стану і інформуватиме громадян про вплив таких дій на обороноздатність нашої країни.
Андрій Сенченко, член Політради партії «Батьківщина», лідер Всеукраїнського руху «Сила права», Facebook, 26 листопада 2018р.