Верховна Рада ухвалила пакет законопроектів (№2252а, 2253а, 2254а, 2255а і 2291) щодо реформування пенітенціарної служби та кримінально-виконавчої системи.
Представляючи документи з парламентської трибуни, народний депутат від «Батьківщини», голова профільного Комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Андрій Кожем’якін повідомив, що авторами змін є члени очолюваного ним комітету.
За його словами, зокрема законопроект №2252 передбачає внесення змін до статей Кримінально-виконавчого кодексу, якими запроваджується визначення єдиного термінологічного стилю щодо підстав переведення засуджених до дільниць посиленого контролю.
«Також цим документом врегульовується питання відбування засудженим всього строку покарання в одній виправній чи виховній колонії, закріплення додаткових гарантій процедури застосування примусового лікування засуджених до позбавлення волі, додаткові гарантії захисту прав засуджених жінок та жінок, які мають при собі дітей, а також неповнолітніх, спрощення процедури пенсійного забезпечення засуджених до позбавлення волі», – повідомив він.
Іншим законопроектом №2253а уточнюються положення щодо вибору засудженим місця відбування покарання: в установі відповідного рівня безпеки, яка є найближчою до місця його проживання, до засудження, чи до місця постійного проживання його родичів.
Також Андрій Кожем’якін презентував законопроект №2254а про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо гуманізації кримінальної відповідальності жінок).
За словами голови комітету, цим документом передбачено внесення зміни до частини другої статті 64 Кримінального кодексу України, якою пропонується встановити, що поряд з особами, що вчинили злочини у віці до 18 років і до осіб у віці понад 65 років, не застосовується такий вид покарання, як довічне позбавлення волі, і щодо жінок, які вчинили кримінальне правопорушення.
Як наголосив депутат від «Батьківщини», усі вищеперераховані законопроекти підтримані експертами Ради Європи.
Окрім того, парламент підтримав у першому читанні представлений головою Комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності проект закону №2255а.
За словами Кожем’якіна, це документ про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення доступу до правосуддя осіб, які утримуються в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань) передбачає внесення змін до статей Кримінально-процесуального кодексу 537-ї і 539-ї та до статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Зокрема, змінами до статті 539 Кримінально-процесуального кодексу України передбачається, що питання, які виникають при виконанні вироку та які не перераховані у вказаній статті, вирішуються судом за місцем відбування покарання, а не судом, який ухвалив вирок, як це є на сьогодні.
Ще один законопроект №2291а про внесення змін до Закону України «Про попереднє ув’язнення» (щодо імплементації окремих стандартів Ради Європи), як зазначив голова профільного Комітету ВР, передбачає доповнення Закону України «Про попереднє ув’язнення» новою статтею «Доступ до глобальної мереж Інтернет особами, взятими під варту», а також внесення змін до статей 7, 9, 11, 12 та 13 закону з метою наближення законодавства України, що регулює порядок та умови утримання осіб, взятих під варту, до стандартів обмежень прав людини, визначених у актах Європи.
І останній законопроект, який продовжує реформування кримінально-виконавчої системи, – це проект Закону України про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України (№2685), зокрема передбачається внесення змін до 17 статей КВК.
Андрій Кожем’якін розповів, що метою цього проекту є наближення законодавства України до європейських стандартів: «Це той законопроект, який уточнює положення щодо медико-санітарного забезпечення засуджених, порядку листування і телефонних розмов».
Народний депутат від «Батьківщини» також зауважив, що всі ці законопроекти підтримані в повному обсязі експертами Ради Європи.