Альона Шкрум: Україні не довго ще бути гаванню для корупціонерів на держпосадах

Люблю британські суди.

Пару годин тому суддя у Лондоні дозволив публічно оприлюднити ім’я жінки, яка стала першою підозрюваною відповідно до нового закону «МакМафія» або закону, який дозволяє АРЕШТ активів іноземців, якщо вони не можуть пояснити їхнє легальне походження.

Дружина банкіра з Азербайджана, (якого засудили на батьківщини до 15 років ув’язнення за шахрайство на посаді голови банку) – протягом декількох років витратила 21 мільйон доларів США на шопінг у магазині Херродс, купуючи прикраси, одяг та вино.

Суд постановив пані пояснити походження статків для покупок у Херродсі та також пояснити походження статків для купівлі 5-ти кімнатної квартири у Лондоні за 15 мільйонів доларів.

Якщо пані не зможе довести законність походження своїх коштів, то вони будуть арештовані.

Клас?

Це історичний перший приклад застосування закону, який дозволяє арештовувати активи понад 50 000 фунтів стерлінгів, НАВІТЬ якщо особа, що ними володіє, не є і не була державним службовцем чи політиком, доки вона не пояснить джерела їх надбання.

Мова не йде про кримінальне переслідування пані за незаконне збагачення – це буде надскладної довести, мова саме про арешт коштів та майна.

Потенційно пані відпустять, але без копійки грошей. Гроші ж – Азербайджан (чи Україна у майбутніх справах) – може попросити про повернення до бюджету.

Отак все просто, якщо є політичне бажання боротися із організованою злочинністю та корупцією в країні.

Світ змінюється.

Україні теж залишилося не довго бути спокійною гаванню для корупціонерів на державних посадах.

Ми зараз – чи не найвідкритіша країна за допомогою мільйонів електронних декларацій.

Утім, ця відкритість не призвела до жодної відповідальності, не призвела до арешту мільйонних статків, прикрас, годинників, яхт, винних колекцій та коштів, що декларують люди, які все життя отримували на державній службі по 3000 гривень ЗП.

Не призвела навіть до банального запитання: звідки кошти, у осіб, які іх самі задекларували.

Нас красиво ошукали, обіцяючи електронні декларації і відкритість, замість відповідальності.

Але часи змінюються.

Найглобальніше для мене завдання в Реформі державної служби – зробити нецікавою службу для корупціонерів.

Зробити надскладним процес легалізації коштів, бо не копійки вкрадених коштів ні вони, ні їх дружини, бабусі, племінниці чи друзі – витратити не зможуть.

Альона Шкрум, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 11 жовтня 2018р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова