Відразу після оголошення вироку по справі Надії Савченко дії російського правосуддя засудили десятки світових політиків та міжнародних організацій.
Чергову вимогу до Росії, зокрема, озвучив речник Держдепартаменту США Джон Кірбі. Він наголосив, що звинувачення проти української льотчиці безпідставні, а суворий вирок вкотре продемонстрував, що Росія нехтує Мінськими угодами та верховенством права.
«Засудження Савченко до 22 років ув’язнення демонструє кричущу неповагу до принципів справедливості та суперечить зобов’язанням, які взяла на себе Росія згідно з Мінськими домовленостями. Протягом майже двох років Росія утримувала Савченко за звинуваченнями, які не мають жодних підстав. Ми закликаємо Росію негайно звільнити Савченко та інших незаконно утримуваних осіб», – наголосив Кірбі.
Відреагував на вирок також Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун, який не тільки висловив стурбованість щодо ситуації навколо народного депутата, української льотчиці Надії Савченко, а й запевнив, що Україна може розраховувати на його підтримку.
«Відзначено, це питання щодо визволення Савченко і надалі буде підніматися ним (генсеком ООН) при зустрічах з російськими високо посадовцями», – заявив Пан Гі Мун на зустрічі в штаб-квартирі організації з постпредом України при ООН Володимиром Єльченком, повідомляє прес-служба постпредставництва України в ООН.
Як і США, Євросоюз теж продовжує наполягати на звільненні російською владою українського пілота Надії Савченко, заявила в середу, 23 березня, глава дипломатії ЄС Федеріка Могеріні. У документі наголошується, що, незважаючи на численні заклики звільнити українку, Надія Савченко була засуджена.
«Ми продовжуємо приєднувати наші голоси до багатьох інших у всьому світі, які закликають російську владу негайно і беззастережно звільнити Савченко з гуманітарних міркувань, а також відповідно до «Пакету заходів щодо реалізації мінських домовленостей» і зобов’язанням по ним звільнити всіх заручників і затриманих осіб, пов’язаних з конфліктом в східній частині України», – йдеться в заяві Могеріні.
За словами верховного представника ЄС із закордонних справ, вимога ЄС стосується «усіх інших українських громадян, незаконно затриманих в Росії, в тому числі Олега Сенцова і Олександра Кольченко, яким має бути гарантовано безпечне повернення в Україну».
Засудив вирок, винесений російським судом українській льотчиці, і міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс.
«Це не стало несподіванкою. Ми прогнозували, що буде обвинувальний вирок. З самого початку ми розцінювали цей процес як фарс. Розуму не осягнути звинувачення за вчинені злочини в той час, коли вона вже була заарештована», – сказав Лінкявічюс, який також вважає, що Савченко стала символом боротьби України з агресором.
З іншого боку, він позитивно відгукнувся про те, що винесений вирок дозволить почати обмін між Україною і Росією.
Такої ж думки притримується глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський, який кваліфікував вирок Надії Савченко з 22 роками колонії як «тероризм проти гуманізму».
«Це такий тероризм проти гуманізму, адже цю справу взагалі не можна було розглядати. Як і нападу Росії на Україну взагалі не мало бути, не мало бути викрадень людей і схожих судових справ», — сказав у Мінську Ващиковський під час свого візиту до Мінську.
«Ще якийсь час тому ми говорили на цю тему у середовищі лідерів Європейського Союзу, у середовищі міністрів закордонних справ ЄС і ми довірили пані Моґеріні (Федеріка Моґеріні – очільник дипломатії ЄС), аби вона під час можливої поїздки до Москви підняла це питання, вимагаючи звільнити пані Савченко», — додав міністр.
Різко засудила вирок Надії Савченко і міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch. На переконання директора HRW, «Надії Савченко не був забезпечений справедливий суд, а винесений вирок необґрунтований, а тому є недійсним», – наголосили в організації. Лідер Human Rights Watch наголосив, що суд відмовився додати до справи ключові докази захисту і постійно відмовляв адвокатам у задоволенні важливих клопотань. У результаті – захист Савченко не мав можливості ефективно оспорювати висунуті звинувачення, як цього вимагають стандарти справедливого судового процесу.
«Ми вже не вперше зіштовхуємось із серйозними заявами людей про те, що їх нелегально вивезли до Росії і взяли під варту. У Савченко є право надавати докази на підтвердження своєї позиції, але суд позбавив її такої можливості», – пояснив Уїльямсон.
Human Rights Watch вважає, що сукупний ефект рішень суду призвів до порушення права Савченко на справедливий судовий розгляд і поставив під сумнів обґрунтованість вироку, який не може залишатись в силі.
Нагадаємо, у вівторок, 22 березня, російський суд оголосив вирок українці Надії Савченко. Її визнали винною у вбивстві російських журналістів та незаконному перетині кордону та засудили до 22 років ув’язнення.
Юлія Тимошенко закликала Обаму і Меркель негайно включитися в переговори щодо звільнення Савченко.
Водночас у своїй офіційній заяві відразу після винесення вироку Надії Савченко партія Батьківщина засудила процес над українкою і наголосила, що, як і весь світ, не визнає «вироку» Надії Савченко від кремлівського «правосуддя».