Останніми тижнями деякі політичні сили знову активізували спроби з запровадження продажу сільськогосподарських земель.
Нардепи з фракцій так званої парламентської більшості внесли подання до Конституційного суду з вимогою визнати неконституційним мораторій на продаж сільськогосподарських земель, який під спільним тиском селян та «Батьківщини» було пролонговано на рік. Всупереч мораторію, в Верховній Раді досі зареєстровано законопроект нардепа від БПП про обіг сільськогосподарських земель, яким пропонується де-факто торгувати землею вже з 1 липня цього року.
Прибічники вільного продажу землі сільськогосподарського призначення нібито відстоюють ринкові цінності та право селян розпоряджатись власним майном. Проте ці аргументи не можуть замаскувати справжніх намірів поборників «ринку землі» – скупити за безцінь родючі чорноземи та перетворити селян на кріпаків.
Антирейдерські штаби, створені «Батьківщиною» для захисту селян від бандитів, фіксують щомісяця численні випадки захоплення землі, часто – за потуранням місцевої влади, яка має захищати права громадян, зокрема право на власність. Цього місяця народні депутати «Батьківщини» допомогли декільком сотням селян повернути у власність їхні земельні паї, зокрема в Кіровоградській області. Але масштаби можливої катастрофи занадто великі, щоб святкувати перемогу.
Саме тому минулого тижня фермери влаштували по всій країні акції непокори, перекриваючи траси та блокуючи адміністративні будівлі. Вони вимагали і вимагають захистити своє право вільно працювати на власній землі.
Отже, за умов відсутності захисту власності та інвестицій, а також гострого дефіциту кредитних ресурсів, єдине, до чого призведе право на продаж землі – скуповування земельних паїв великими агрохолдингами та корпораціями. Вже зараз десять найбільших агрохолдингів володіють (на правах власності чи оренди) мільйонами гектарів та чинять тиск на малі сільськогосподарські підприємства та на сімейні ферми.
Якщо буде ухвалено закон, яким дозволятиметься продаж землі, фермери та селяни будуть поставлені в такі умови, коли їм нічого іншого не залишиться, як розпродати за безцінь свої паї і піти в найми до нових панів або їхати шукати кращої долі.
Це призведе до остаточного знищення малих сільськогосподарських підприємств та сімейних ферм, які в усьому цивілізованому світі є основою аграрної складової економіки. Так званий «вільний ринок землі» в Україні призведе до масового зростання безробіття та посилення еміграції, а також до загибелі сіл та селищ.
«Батьківщина» ніколи не допустить такого розвитку подій!
Ми не дамо розпродати землю за безцінь купці латифундистів та олігархів, бо саме малі селянські та фермерські господарства мають стати одним з наріжних каменів нової економіки України – сильної та спрямованої на інтереси всього суспільства.