За перший тиждень у парламенті виступив 5 разів щодо різних проектів.
Першим (після присяги, звичайно) був виступ на підтримку державного фінансування системи професійно-технічної освіти.
Так, середньо-спеціальна освіта – це системна і державна проблема, яка має бути фінансуватися централізовано. Перекладати таке фінансування на плечі місцевих бюджетів неприпустимо. Крім того, у ПТУ часто навчають учнів, які не проживають постійно в тому ж населеному пункті, де розташоване училище.
Як результат – місцеві бюджети фінансують навчання членів інших територіальних громад, що суперечить нинішній концепції бюджетів місцевого самоврядування. Саме тому ПТУ, як і вищі навчальні заклади, можуть фінансуватися лише з державного бюджету.
Підтримав також законопроект щодо скасування права слідчого вилучати техніку, якщо предметом розслідування є дані.
Окрім того, ми пустили цей проект за прискореною процедурою підготовки до другого читання. Якщо все пройде успішно, ми позбавимося такого ганебного явища, як вилучення техніки у підприємців під надуманими приводами для тиску на бізнес.
Якщо слідчий вважає, що на жорсткому диску є якісь дані, які потрібні слідству, – він може отримати ухвалу лише на копіювання даних. Саму техніку можна вилучати лише у випадку, коли саме техніка є предметом злочину – наприклад, якщо комп’ютер вкрадений.
Також виступив проти прийняття поспішних та невивірених заяв. Зокрема, проти прийняття простою більшістю постанову про кримськотатарську автономію та проведення в Херсонській області «правового експерименту» (без зазначення змісту цього експерименту). Це неприпустимі та емоційні рішення. Парламент не може розкидатися такими обіцянками без ретельного обговорення.
Останні два виступи стосувалися так званого об’єднання громад. Нагадаю, наша фракція підтримує децентралізацію, підтримує добровільне об’єднання громад. Але ми категорично не підтримуємо ситуацію, коли села та селища під тиском та погрозами змушують відмовлятися від свого права на місцеве самоврядування. Досвід показує, що село, яке втратило сільську раду, занепадає за 10-15 років.
«Батьківщина» прагне зберегти кожне село, бо все це – людські долі. Держава має піклуватися про людину, а не про статки олігархів, які бажають скупити українську землю.
Крім того, вніс два депутатські запити: хочу отримати повний комплект документів, які Херсонський міськводоканал подавав як обґрунтування старих та нових тарифів. Я вимагаю надати мені копію розрахунків перспективного плану Херсонської області. І думаю, що ми там знайдемо ще багато фальсифікацій від Путілова.
Наприклад, протоколи громадських обговорень, яких не було. І підписи людей, які ніколи не бачили документів, які вони ж підписали.
Наразі готую три законопроекти: щодо розширення повноважень місцевих рад та зниження впливу міських голів на виключно депутатські питання, щодо вдосконалення процедури відводу суддів (щоб виключити ситуації, коли судді розглядають відвід самі на себе) та щодо порядку роз’єднання громад – забезпечити людям право вийти із об’єднаної громади після того, як вони зрозуміють, що влада знову обдурила їх і замість обіцяних позитивних наслідків їх чекає лише втрата можливостей розпоряджатися коштами та майном.
Наступного пленарного тижня будуть розглядатися багато важливих та цікавих проектів – сподіваюся, що зможу бути корисним у їх опрацюванні.
Юрій Одарченко, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 14 вересня 2016 року.