Недопустимо, щоб у воюючій країні, яка зазнала значних економічних втрат, на обслуговування зовнішнього і внутрішніх боргів виділялася половина доходів Державного бюджету.
Таке переконання висловила Голова партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко в ефірі «Єдиних новин».
Вона повідомила, що Держбюджет-2023 є оборонним, і його головне завдання – максимально профінансувати потреби армії та соціально захистити наших військових. Проте, за її словами, у державному кошторисі на наступний рік обов’язково потрібно виділити кошти на соціальний захист звичайних українців, які залишилися без роботи, житла та можливості нормально жити.
«Половина дохідної частини нашого бюджету спрямовується на виплату зовнішніх, внутрішніх боргів України та на обслуговування цього боргу. Вдумайтеся – половина дохідної частини бюджету! До початку бюджетного року треба оптимізувати, реструктуризувати, списати ці борги й за рахунок цього соціально підтримати українців, які сьогодні перебувають у надважкій ситуації», – наполягає Юлія Тимошенко.
На її переконання, насамперед вивільнені кошти варто спрямувати на відновлення постраждалих внаслідок російської агресії житлових будинків та ремонт військових госпіталів і лікарень, а також на їх забезпечення резервними потужностями для виробництва тепла й електроенергії і автономними свердловинами для гарантії наявності води у цих закладах.
Щоб детально розібратися у ситуації та віднайти максимально вигідне для України рішення, на думку лідерки «Батьківщини», треба зібрати всіх інтелектуалів фінансової сфери та детально пропрацювати ці питання.
«Що стосується зовнішніх боргів, я переконана, що з першого дня війни є всі аргументи, щоб з нас їх списали. І я знаю, що світ піде нам назустріч. Треба починати професійний, висококваліфікований переговорний процес», – вважає Юлія Тимошенко.
Вона уточнила, що внутрішні борги України – це емісія гривні Національним банком, яка або напряму, або через комерційні банки передається через облігації внутрішньої державної позики нашому бюджету.
«Чи можливо, щоб сьогодні такі внутрішні запозичення нашому Держбюджету давалися під 25% річних? Ви уявляєте, який масштаб грошей на ці відсотки буде по суті видалений з нашого бюджету?» – обурилася лідерка «Батьківщини» і додала, що вирішувати це питання потрібно у спосіб, щоб не постраждали комерційні банки України.