Новий курс України неможливий без нового суспільного договору між державою і суспільством, де пріоритетом будуть інтереси громадянина України.
Про це лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко заявила під час Всеукраїнського форуму «Новий курс України», який відбувається у Києві за її ініціативи.
«Право народу на свій розсуд, самостійно, у вибраний ним спосіб і під свою відповідальність організовувати власне життя і життя суспільства – це і є основою суспільного договору»,- пояснила вона.
Лідер ВО «Батьківщина», упевнена, що в нинішніх реаліях в країні відсутнє якісне і сильне управління, а чинна система управління «жорстко закріплена за інтересами і привілеями окремих осіб, та позбавляє решту українців всіх прав на життя».
Юлія Тимошенко пояснила, що чинна Конституція зіграла важливу роль для закріплення суверенітету країни, однак написана вона без залучення громадськості.
«Конституція укладалась за лаштунками та стала результатом жорстких компромісів. Перемогли, на жаль, «кулуарщина», влада, посткомуністична номенклатура. І потім усі роки кожен президент підлаштовував Конституцію під себе. Нині це та еклектика, яка не може дати шансу стати у повний зріст», – наголосила лідер «Батьківщини».
Парламентарій зазначила також: попри те, що в чинній Конституції єдиним джерелом влади визначено народ, де-факто «джерело влади сидить на Банковій і по іншим кабінетам, зокрема депутатським».
З огляду на це, на думку Тимошенко, мають бути створені близько двадцяти профільних Асоціацій з різних сфер життєдіяльності країни, які будуть наділені спеціальним статусом, матимуть право законодавчої ініціативи і право готувати проекти урядових рішень. Вони надаватимуть кадрові пропозиції, наглядатимуть за виконанням нормативних актів, що стосуються тих чи інших галузей та матимуть право застосовувати так зване «вето уваги».
«Вето уваги полягає у наступному: коли проект закону, ухвалений закон, проект рішення уряду, інший документ не відповідають жодним критеріям, яких вимагає професійне середовище, громадськість і наукові установи, тоді Всеукраїнська громадська асоціація може накласти «вето уваги» на 10 днів», – пояснила вона.
Влада має відреагувати на зауваження таких Асоціацій: зібрати консультаційну раду із представників парламенту, уряду, і власне Всеукраїнської громадської асоціації та прийти до «ухвалення правильних речей, прописаних в проектах нормативних актах».
Лідер «Батьківщини» упевнена, що утворення Всеукраїнських громадських асоціацій і закріплення їхнього статусу відкриє можливість для їх впливу на реальні процеси в управління державою.