У новому суспільному договорі треба надати громадянину України право законодавчої ініціативи, а також надати можливість застосування реального інструменту прямої демократії – референдум за народної ініціативи.
Таку пропозицію висловила Голова партії ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко під час Всеукраїнського форуму «Новий курс України», який сьогодні відбувається у Києві.
Як зауважила політик, для надання права законодавчої ініціативи громадянину України слід належним чином виписати у оновленій Конституції України правовий прозорий механізм.
«Наприклад, це може петиція, яка буде направлена до Верховної Ради України. Якщо вона отримає близько 1 тис. голосів, то повинна бути включена до порівняльної таблиці того чи іншого законопроекту до другого читання, який готує профільний парламентський комітет. Це означатиме, що жодна думка не буде втрачена», – сказала парламентарій і додала, що Білий дім приймає, вивчає і задовольняє кожну петицію від громадян США.
Окім того, Юлія Тимошенко зазначила, що в новому суспільному договорі повинен з’явитись інструмент чи механізм, який дає право народу України реально реалізувати референдум за народної ініціативи щодо дострокових виборів парламенту.
Лідер «Батьківщини» пояснила, що нинішній варіант Конституції України не дає реального права проведення референдуму за народної ініціативи, адже ЦВК може односторонньо заблокувати процес проведення Всеукраїнського чи місцевого референдуму.
«Тому у новому суспільному договорі ми повинні дати людям право провести справжній референдум за народною ініціативи – як Всеукраїнський, так і місцевий», – наголосила політик.
Юлія Тимошенко також пояснила, що процедура забезпечення проведення Всеукраїнського чи місцевого референдуму повинна бути чітко виписана у Конституції України.
«Потрібно створити організаційний комітет референдуму, який за спеціальними квотами з усієї країни збиратиме всеукраїнське віче. Це віче матиме право призначити ЦВК, де обов’язково повинно бути представництво державних органів влади», – сказала вона.
Таким чином, співпраця, синергія, відкритість і використання новітніх технологій дадуть «можливість крок за кроком переходити до нової демократії», підсумувала вона.