Субсидії на послуги ЖКГ- це великий обман, адже вони не монетизовані, не стимулюють для впровадження енергозберігаючих програм, оскільки одна частина ціни на послуги ЖКГ- це прихований податок з людей, а інша – гроші на корупцію.
Про це заявила лідер фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко на «круглому столі» щодо тарафів, який сьогодні пройшов в Інституті Горшеніна.
«Субсидії – це великий обман», – наголосила політик і перерахувала кілька доказів цього твердження.
По-перше, Юлія Тимошенко вважає невипадковим те, що людей, в яких немає грошей «наповнили субсидіями».
«Відомо, що деякі родини, отримавши субсидію, тратять за газ навіть менше, аніж раніше, але така ситуація не стимулює їх заощаджувати енергію і вони стають залежними від цих субсидій», – пояснила народний депутат.
По-друге, за словами Тимошенко, гроші на субсидію можна було б спрямувати на збільшення доходів родин, індексацію зарплати та пенсії, адже ці гроші на субсидії «не з космомсу падають, а належать платникам податків».
«Людей штучно заганяють у нульові пенсії і зарплати, штучно садять на «гачок субсидій» і насправді витрачають гроші на субсидії, коли цього не треба робити – просто треба поставити адекватну ціну на газ. У той же час бюджет є дефіцитним, не може проіндексувати зарплати та пенсії, скасувати податок на пенсії. Просто з однієї кишені в людей витягують гроші через тарифи і потім їх віддають зовсім не людям, я структурам», – розповіла Юлія Тимошенко.
Третім фактором недопустимості субсидій лідер «Батьківщини» вважає відсутність їх монетизації.
«Субсидії не монетизовані, їх не платять людям, щоб вони отримали гроші і направили їх на енергозбереження, утеплення будинків, заміну обладнання, особливо в селі, де треба поставити ефективні котли, тобто на все, що заощаджує, а залишок залишили собі в якості премії за те, що вони заощадили. Це ж розумно!» – переконана Голова фракції.
Тимошенко також обурена тим, що людям «нічого в якості субсидій не виплачується», а гроші віддавалися в НАК «Нафтогаз України», а зараз віддаватимуться в «Укргазвидобування», де зашкалює корупція».
«Очевидно, що якщо одна частина йде на закриття дірок в бюджеті і є податком практично для людей в складі ціни на газ, то друга – просто нахабно відмивається і свідченням цього є заява віце-прем’єра Зубка. Він, зокрема, сказав, що 2015 році 153 мільярди гривень різних енергетичних субсидій були відмиті в тіні. Хто за це відповість? Зберігається корупція і не застосовуються технології та мотивація до енергозбереження», – наголосила депутат.
Останнім фактором проти субсидій Юлія Тимошенко називає те, що «людей роблять фінансово залежними та такими, яких потім зняти з субсидій неможливо».
Політик висловила переконання, що вийти з цієї ситуації можливо: треба поділити усіх споживачів України на рівні та обсяги споживання.
За її словами, ті хто володіють великими квартирами та будинками, можуть платити більше, а малозабезпечені мають отримувати «окупну ціну на газ, яка не наносить збиток газодобувним компаніям, але й не потребує введення субсидій, оскільки люди платитимуть адекватну ціну за послуги ЖКГ».
Наслідком такого кроку Юлія Тимошенко бачить вивільнення коштів для індексації зарплат та пенсій, започаткування програм з енергозбереження, що дозволить зробити Україну «енергетично адекватною державою».