Цього тижня вийшло інтерв‘ю Голови партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко з впливовим німецьким виданням «Spiegel».
У передмові до інтерв‘ю кореспондент «Spiegel» Крістіан Нееф називає Юлію Тимошенко сильною жінкою, яка залишається «єдиним чоловіком в українській політиці», та наголошує, що, «наразі партія «Батьківщина» має однаковий рівень підтримки з партією президента Петра Порошенка».
«ШПІГЕЛЬ»: Юлія Володимирівна, приблизно півтора року тому Ви ще знаходилися у в’язниці у Харкові. За часів президента Януковича Вас засудили до семи років ув’язнення. Чи вірили Ви, що Вас можуть звільнити достроково?
Тимошенко: Я була впевнена, що Янукович не відпустить мене за жодних обставин. Для мене це був час великого особистого болю, але, з іншого боку, це свого роду визнання моєї політичної ролі. Янукович розумів, що не зможе зі мною домовитися, не зможе мене підкупити або заламати. Тому він обрав для себе єдиний шлях: знищити мене, кинувши до в‘язниці. Я навіть не вірила, що час проведений за ґратами буде таким довгим. Але потім історія зіграла з Януковичем дурний жарт.
«ШПІГЕЛЬ»: Те, що відбулося в Україні потім, Ви могли мріяти про такий перебіг подій?
Тимошенко: Дуже глибоко у серці в мене була віра, що моя країна не терпітиме такої наруги та несправедливості. Але я не бачила виходу. Режим Януковича мав абсолютну владу у своїх руках: армія, спецслужби, парламент. І те, що відбулося потім, було дивом, третьою українською революцією.
«ШПІГЕЛЬ»: Третьою?
Тимошенко: Перша відбулася у 1991 році, коли Україна отримала незалежність. І вона відкрила для нас усі шляхи. Але після цього сформувалася злочинна система політичних кланів, які взяли країну в заручники. Друга революція, «Помаранчева» – у 2004 році. Це було найвище піднесення. Але багато хто недооцінив спадок старої системи. Президент Віктор Ющенко, який прийшов до влади завдяки Помаранчевій Революції, вважав, що зможе очолити цю систему. Я, як прем‘єр-міністр, вважала, що потрібно повністю знищити усі старі структури. Тоді цим був обумовлений конфлікт між нами. У результаті розпочалася контрреволюція: президент призначив прем‘єром саме Януковича, і уся «стара гвардія» крок за кроком повернула владу у свої руки.
«ШПІГЕЛЬ»: Майже одночасно з виборами на сході України розпочалася війна, яка підтримується Росією. На сьогодні там загинуло понад 8000 осіб, зараз встановлено режим припинення вогню. Яку мету переслідує Володимир Путін своїм втручанням?
Тимошенко: Росія намагається знову створити біполярний світ, і Україна для Москви – лише засіб: під цим прапором повинні зібратися усі, хто бажає боротися проти західних цінностей. Цим російський президент перевіряє на міцність усі міжнародні інституції: ООН, ОБСЄ, НАТО, міжнародне право. Поточний світовий порядок не витримав цієї атаки. Реагувати на таку агресію потрібно більш раціонально, тому що вона стосується не лише України. Коли ми говоримо про санкції або про постачання зброї Україні, мова йде не про кроки назустріч Україні, а про збереження миру у всьому світі.
«ШПІГЕЛЬ»: На Вашу думку світ недооцінив наміри Путіна?
Тимошенко: Після підписання Мінських домовленостей я публічно заявила, що існують причини, чому Путін пішов на встановлення режиму припинення вогню: він хотів пом‘якшення санкцій, хотів не допустити постачання зброї Україні, нейтралізувати нашу військову оборону та просто виграти час. Путін бореться за нову лідерську роль у світі і нав‘язує власний порядок денний усьому світові.
«ШПІГЕЛЬ»: Схоже на те, що Захід у ситуації з Україною готовий робити тільки найбільш необхідне – у нього зараз інші проблеми.
Тимошенко: 24 роки нашої незалежності нас фактично роззброювали: Україна скоротила кількість військ, кількість танків і артилерійських установок. Наша армія знищена. Насамперед ми відмовилися від власної ядерної зброї. Натомість у 1994 році США, Велика Британія і Росія гарантували нам безпеку. Але, як ми сьогодні бачимо, ці гарантії не були варті й виїденого яйця.
«ШПІГЕЛЬ»: Що потрібно було робити Заходу?
Тимошенко: Єдиною гарантією тоді повинно було бути прийняття України до НАТО. Але зараз час згаяно. Сьогодні Росія кожного дня кидає виклик Заходу: провокує, перетинаючи повітряний простір ЄС, направляє підводні човни у міжнародні води. Ми високо цінуємо усе, що було зроблено Німеччиною, Канцлером Ангелою Меркель, Європейським Союзом, США для врегулювання кризи. Ми все це цінуємо.
Мінські домовленості були необхідними, але недостатніми. Росія регулярно та свідомо їх порушує. Нам потрібно паралельно вибудовувати ще декілька стратегічних ліній, таких, як переговори, в яких окрім Росії й України, братимуть участь США, ЄС і можливо, такі держави, як Велика Британія, Франція чи Польща. Не можна просто залишити 45-мільйоний народ на поталу.
«ШПІГЕЛЬ»: А як же санкції?
Тимошенко: Санкції необхідно залишити у силі, незалежно від тимчасових перемог на фронті або припинення вогню. Вони можуть бути скасовані лише тоді, коли Крим та Донбас знову стануть частиною України.
«ШПІГЕЛЬ»: Ангела Меркель та Франсуа Олланд сподіваються, що на українському саміті 2 жовтня в Парижі Володимир Путін піде на поступки.
Тимошенко: Добровільно Путін не відступить ані на крок. Він ніколи не визнає, що помилився у чомусь. Захід має продовжувати чинити тиск. Віддати йому ще одну частину України та сподіватися, що після цього все заспокоїться, було б ще однією великою стратегічною помилкою.
«ШПІГЕЛЬ»: Після анексії Криму в одній перехопленій телефонній розмові Ви назвали Путіна «покидьком», якому Вам хочеться вистрелити в голову з автомату Калашникова. Не дуже миролюбний підбір слів.
Тимошенко: Це була приватна розмова. Але фактом є те, що Росія почала воєнну агресію проти України, російське керівництво ініціювало цю війну. І я ставлюся до нього відповідно.
«ШПІГЕЛЬ»: Схоже, що ані Україна, ані Росія не зацікавлені в продовженні цієї війни. Питання одне: що тепер буде з територіями, які контролюються заколотниками? Навряд чи можна чекати діалогу між Києвом та сепаратистами.
Тимошенко: Жодних сепаратистів там немає. Це організовані та профінансовані Росією бандформування, які прикривають справжню сутність цієї війни. З ними неможливо врегулювати сьогоднішню кризу.
«ШПІГЕЛЬ»: Особливий статус східних територій – це одна з умов Мінських домовленостей.
Тимошенко: Лише в пакеті з припиненням війни та відновленням контролю України над державним кордоном. Цей же закон призведе лише до заморожування конфлікту.
«ШПІГЕЛЬ»: Дискусія щодо війни ведеться на фоні дедалі гіршого становища в економіці. Фахівці нарікають, що реформи не просуваються. У чому справа?
Тимошенко: За багатьма законопроектами ще навіть не було голосування в парламенті; інші вже ухвалені закони, наприклад, про боротьбу з корупцією, не працюють. Проблема в тому, що й нове керівництво перебуває під впливом тих кланів, які сформувалися за останні 24 роки.
«ШПІГЕЛЬ»: Але ж президент Порошенко оголосив олігархам та старим кланам війну. У такому випадку, чому нічого не змінюється?
Тимошенко: Тому що насправді ніхто проти них не воює.
«ШПІГЕЛЬ»: Ви хочете сказати, що Петро Порошенко, з яким ви сформували коаліцію в парламенті, обманює та хитрує?
Тимошенко: Жодної війни проти олігархів немає, з ними співпрацюють. Але поки з їхніми монополіями не буде покінчено, в Україні не буде вільної ринкової економіки. Реформи здійснюються неохоче і люди це відчувають: 72% населення вважають, що країна рухається в неправильному напрямку. Європейська бізнес асоціація, до якої входить понад 700 компаній, підтверджує: корупція зберігається, причому на найвищому політичному рівні.
«ШПІГЕЛЬ»: Нове керівництво виконало багато умов МВФ.
Тимошенко: Проте воно обрало неправильний курс. Країна живе в умовах війни, то ж шокова терапія їй зараз ні до чого. Середня заробітна плата становить 177 євро, пенсія 64 євро, курс гривні до долару США протягом одного року впав на 60%. І при цьому у нас вже європейські тарифи на опалення та на газ.
«ШПІГЕЛЬ»: Колишній президент Грузії і нинішній губернатор Одеської області Міхеїл Саакашвілі каже: головний ворог України – не Росія, а українські державні інституції, які саботують реформи.
Тимошенко: Ми покладаємо великі надії на нього і на те, що в Одесі щось зміниться на краще. Але ми повинні побачити це.
«ШПІГЕЛЬ»: Журналісти скаржаться на обмеження свободи слова. Київ склав список начебто проросійських журналістів, яким заборонений в’їзд до країни. Минулого тижня одне з найвідоміших політичних ток-шоу не випустили в ефір за дві хвилини до початку передачі. Наскільки потрібні такі заходи для нової України?
Тимошенко: Це перший крок до повернення в минуле. Вільній країні потрібні вільні ЗМІ. Знову закриваються опозиційні канали. Такий канал, як «112», який об’єктивно висвітлює ситуацію і не афілійований ні з ким у керівництві країни, позбавляють ліцензії й цифрового мовлення. Знову з’явилися політв’язні. Я хочу, щоб ми довели до завершення хоча б одну революцію, а не щоб вона пожирала власних дітей.
«Шпігель»: Через півтора роки після Майдану залишається відкритим питання про те, яким шляхом піде Україна. Ваш прогноз?
Тимошенко: Україна зробила остаточний вибір. Ми йдемо до того, щоб стати повноцінною частиною Заходу – тому, що цього хоче абсолютно переважна більшість українців.