Віталій Нестор:  Відповіді на поширені питання щодо карантину

Голова Київської міської партійної організації «Батьківщина» Віталій Нестор надав відповіді на поширені питання щодо карантину.

– Чи можна зараз виходити з дому? Чи має право поліція затримати вас за це?

– В Україні немає заборони виходити з дому. Є рекомендація залишатися вдома. Тобто, якщо люди вийшли на вулицю, поліція арештовувати їх не буде. Багатьом не подобається, що по вулиці «вештаються» інші, проте це їхня відповідальність.

Виключення становлять лише ті люди, які мають симптоми хвороби й порушують умови обсервації, наражаючи на небезпеку оточуючих – вони можуть бути притягнуті до відповідальності.

Водночас, я прошу Вас залишатися вдома. Адже це, може обірвати ланцюг епідемії. Пам’ятайте, що інкубаційний період становить до 14 діб. І жоден з нас не може знати напевно, чи він не є носієм вірусу.

– Як пересуватися містом? Чи працює громадський транспорт? Чи можна їздити власним авто або на таксі?

– 23 березня, весь громадський транспорт Києва (трамвай, тролейбус, автобус) здійснюватиме перевезення виключно тих людей, які мають відповідні спеціальні квитки, посвідчення особи (паспорт) та засоби індивідуального захисту (маски).

Спецквитки отримають медичні працівники, рятувальники, правоохоронці, зайняті у сфері ЖКГ, люди, які працюють у продуктових магазинах та аптеках, співробітники стратегічних підприємств. Отримати ці квитки можна буде на своїх підприємствах.

Всі інші пасажири перевозитися не будуть. Дотримання такого порядку забезпечуватимуть працівники поліції.

Проїзд легковими автомобілями, в тому числі – таксі, не обмежується. В’їзди/виїзди з Києва залишаються відкритими.

– Хто повинен проводити дезінфекцію під’їзду?

– Дезінфекцію в будинку зобов’язаний виконувати управитель будинку. Для проведення дезінфекції, насамперед, необхідно звернутися до управителя (жеку, осбб, жбк). Місто продовжує дезінфекцію в житлових будинках, а будинкам ОСББ та ЖБК пропонують допомогу із дезінфікуючими засобами.

– Які заклади зараз мають право працювати, а які ні?

– Постановою Кабінету міністрів введено заборону роботи певних суб’єктів господарювання. Мова йде про ресторани, кафе, торговельно-розважальні центри, фітнес-центри, заклади культури.

Продуктові магазини, аптеки, поштові відділення, банки, страхові компанії, автозаправні станції продовжують працювати за умови забезпечення їх персоналу засобами індивідуального захисту.

Також мають право працювати заклади харчування, які здійснюють доставку продуктів харчування додому.

Обмежень для роботи інших підприємств, на сьогодні, немає.

– Що робити, якщо Ви не встигли оплатити комунальні послуги до карантину, а в банках черги?

– Не варто наражати себе на небезпеку і йти у відділення банку. Ви можете сплатити рахунки онлайн, або дочекатися завершення карантину. Адже у період дії карантину пені і штрафи за несвоєчасну сплату за комунальні послуги нараховуватись не будуть. Споживачів не можуть відключати від мереж, і їм повинні вчасно нараховувати субсидії.

– Кияни повідомляють що працюють дитячі садочки й запитують чи це законно?

– Кабінет Міністрів України ввів карантин та заборонив відвідування усіх стаціонарних освітніх закладів. Тобто садочки не можуть приймати дітей в умовах карантину. Стосовно педагогічних та інших працівників освітніх закладів – вони працюють у звичайному режимі, проте їх керівники можуть скористатися рекомендаціями щодо переведення працівників на дистанційну роботу.

– Чому працюють церкви?

–Згідно з Законом України “Про свободу совісті та релігійні організації” церква в Україні відокремлена від держави.

Рішення про проведення богослужіння та релігійних обрядів приймає відповідна релігійна громада.

Але діє обмеження на зібрання громадян в чисельності понад 10 осіб.

– Що робити, якщо ви помітили у себе симптоми?

– Першим ділом – самоізолюйтеся. Це допоможе уберегти рідних та близьких від можливого інфікування. Зверніться до свого сімейного лікаря та дотримуйтесь його вказівок. Якщо у Вас немає сімейного лікаря – викликайте швидку. За інформацією Міністерства охорони здоров’я швидка допомога зобов’язана виїздити на виклики.

– Що ми зараз маємо – надзвичайну ситуацію чи надзвичайний стан? І в чому різниця?

Зараз на території України запроваджено карантин. Деякі області, у тому числі Київська і місто Київ, запровадили на своїй території режим надзвичайної ситуації.

Для чого це роблять? Щоб влада, зокрема і місцева, мала більше повноважень максимально оперативно та ефективно реагувати на загрозу епідемії.

Надзвичайний стан – це зовсім інше. На території України він може бути введений лише указом Президента і затверджений Верховною Радою. В такому випадку обмеження будуть значно жорсткіші. Наприклад, влада зможе запроваджувати комендантську годину та обмежувати пересування громадян.

Але на сьогодні я не бачу причин для запровадження надзвичайного стану. Щобільше – його запровадження несе дуже багато ризиків, адже тоді буде суттєво обмежено наші з вами права і для цього мають бути справді вагомі підстави.

Віталій Нестор, голова Київської міської партійної організації «Батьківщина», 24 березня 2020 року.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова