З 1 квітня реформа медицини пошириться на всі рівні, гроші підуть за пацієнтом тепер уже й до лікарень.
І чим ближче ця дата, тим більше запитань мені надходить від лікарів – скільки держава платитиме за той чи інший випадок і чи вистачить цих коштів на зарплати, чи очікувати звільнень. На жаль, й досі незрозуміло, скільки та за яку послугу – немає стандартів, бо останні роки розробкою її системи не займалися. А від них залежать і зарплати лікарів, і існування лікарень, і надання меддопомоги пацієнтам.
Тому зараз нам терміново потрібно докорінно змінити систему медичних стандартів. І щоб обговорити, як це найкраще зробити, вчора провів перше засідання підкомітету з питань технічного регулювання та стандартизації у сфері охорони здоров’я. З депутатами, експертами та представниками МОЗу прийшли до спільного висновку – стандартизація в охороні здоров’я не схожа на жодний інший її вид, тому не може підпадати під загальні норми, як це спробували зробити у 2014 – не можна висувати однакові вимоги до роботи кондиціонера і лікаря. Тож вирішили: необхідно проводити не косметичні зміни, а докорінно змінити систему медичних стандартів.
Почнемо з регулювання участі в розробці медичних стандартів органів лікарського самоврядування. Від цього залежать в ефективне використання коштів, і якість медпослуги, і захист лікаря від професійних ризиків, і захист пацієнта від лікарської помилки. Найближчим часом рекомендуватимемо комітету внести відповідні правки до прикінцевих положень сполосованої версії законопроєкту про самоврядування лікарських професій.
Валерій Дубіль, народний депутат від «Батьківщини”, Facebook, 4 грудня 2019 року.