Валерій Дубіль: Міністерство освіти мусить забезпечити медичне обслуговування у навчальних закладах

Зі шкіл і дитсадочків останні два роки продовжують зникати медсестри. Одні йдуть самі, більшість – скорочують через «медреформу».

Наприклад, у Луцьку планують скоротити 34 медичні сестри дитячої поліклініки, які надають послуги в школах. З початку цього року ще 11 шкіл Чернігова залишилися без медсестер. В Одесі медсестер не фінансуватимуть через міський відділ охорони здоров’я. Чи залишаться українські школи і садочки без медпрацівників? Розповідаю.

Вся справа у фінансуванні. До реформи медсестер у навчальних закладах утримували за рахунок медичної субвенції, вони рахувалися за медзакладами (працювали у структурі міських або районних дитячих лікарень або їхніх поліклінічних відділень). Їх фінансувало Міністерство охорони здоров’я.

Зараз деякі медзаклади ще отримують субвенцію, з якої виплачують зарплати шкільним медсестрам.

З 1 квітня субвенції вже не буде. Саме з цієї дати вся медицина фінансуватимуться через Національну службу здоров’я України. Але НСЗУ не платитиме медичним працівникам у навчальних закладах, бо за медичне супроводження дітей в режимі 24/7 вже заплачено за деклараціями сімейним лікарям. Оплату медпрацівників у школах «реформатори»-представники колишньої влади порахували як подвійне фінансування і прийняли новий порядок фінансування.

Як на мене, це неправильно як мінімум тому, що шкільний лікар у медкабінеті перебуває безпосередньо у школі та може надати невідкладну меддопомогу на місці. Адже сімейні лікарі навіть не виїжджають на виклики!

За логікою авторів цієї новації, якщо раптом у класі 40 дітей, і батьки кожного з них підписали декларацію з лікарем, то при, скажімо, масовому отруєнні, кожен має звернутися до свого педіатра!

Набагато простіше, щоб першочергову допомогу надавав один лікар, ніж скоординувати роботу багатьох медиків, з якими підписані декларації. Як це зробити?

На жаль, самостійно заклади освіти не мають можливості організувати роботу медичних кабінетів – вони не можуть отримати ліцензію на медичну практику (що є обов’язковим для функціонування медичного кабінету). Хоча, наприклад, в Чернігові місцева влада намагається «зарахувати» медсестер до штату управління освіти міської ради і виплачувати їм кошти вже з місцевої казни – але вони тільки консультуватимуть і не зможуть проводити лікувальні маніпуляції! Для цього потрібна ліцензія на медичну практику, яку ніхто школі не дасть. Бо щоб її отримати, потрібно ліцензувати свій медкабінет в МОЗі, школа має сама стати медзакладом.

Потрібно йти іншим шляхом.

Місцева влада повинна передбачити гроші на утримання медпрацівників і медкабінетів у школах. Це можуть бути або власні кошти місцевого бюджету, або, що більш правильно, – їх має закласти МОН в освітню субвенцію. Тоді місцева влада (або безпосередньо школи чи дитсадки) зможуть укласти договори з поліклініками, ЦПСМД, лікарнями та оплачувати медпослуги, медкабінети, за які відповідатимуть медзаклади, які вже мають ліцензію. Лише так можна забезпечити установи, де отримують знання наші дітки, медичним обслуговуванням.

Якщо ми бажаємо забезпечити першою медичною допомогою дітей у наших школах і садочках, рішення потрібно приймати негайно!

Валерій Дубіль, народний депутат від «Батьківщини», «КиевVласть», 4 лютого 2020 року.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова