З послабленням (не скасуванням!) карантину все більше людей у громадських місцях не користуються масками. Тому зараз потрібно збільшити кількість і якість тестувань. Вчасно виявляючи вірус навіть у безсимптомних хворих, ми зможемо їх ізолювати, пролікувати, і не дати вірусу ширитися.
Зробити це зараз непросто: Україна вже вийшла на цифру у 10 тисяч тестів на день, і це практично максимальна потужність розвалених за часів Уляни Супрун лабораторій. Але все ж можливо. Ми з експертами розробили план, як можна швидко наростити кількість і відслідкувати якість тестувань. Перші кроки наступні:
1. Створити Координаційний центр з виконання ПЛР-досліджень – це дозволить підвищити ефективність вже існуючих лабораторій і координувати їхню діяльність.
2. Створити та акредитувати референтні лабораторії – це зменшить кількість хибно-негативних результатів.
3. Зробити всі ПЛР-лабораторії учасниками програм зовнішнього незалежного контролю якості – це підвищить якість тестувань.
4. За 2-3 тижні підготувати фахівців з лабораторної діагностики COVID-19 за допомогою ПЛР на базі регіональних лабораторій – це дозволить збільшити кількість тестувань.
Тому сьогодні зібрав Підкомітет з питань технічного регулювання та стандартизації у сфері охорони здоров’я. Узгодили з МОЗом нашу пропозицію Міністерству розробити чітку дорожню карту зі збільшення потужностей і забезпечення якості лабораторних досліджень разом з експертами і представниками профільних асоціацій.
Валерій Дубіль, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 27 травня 2020 року.