Польща та Литва ініціюють санкції ЄС проти «Росатому» в межах 10-го пакету санкцій.
Щобільше, країни наполягають на зменшенні граничної ціни на російську нафту та хочуть заборонити торгівлю алмазами. Раніше обмеження проти «Росатому» блокувала Угорщина, яка має контракти з російською компанією.
Пропозиція щодо санкцій передбачає в якості першого кроку внесення «Росатому» та його керівництва до «чорного списку». Надалі очікується, що обмеження призведуть до згортання співробітництва в ЄС з російською атомною галуззю.
Європейські дипломати зазначають також, що необхідно включити до санкційного пакета обмеження щодо Білорусі, яка допомагає росії обходити деякі діючі санкції.
Станом на сьогодні «Росатом» експортує уран, будує реактори та надає сервісні послуги для деяких європейських атомних електростанцій. І саме «Росатом» підтримує стан російської ядерної зброї та здійснює нові розробки в цій галузі.
Захоплення в Україні ЧАЕС, а потім ЗАЕС, на якій досі присутні представники «Росатому», свідчить про активну участь компанії та її керівництва у війні.
На початку повномасштабного вторгнення рф в Україну шведська компанія Vattenfall відмовилась від російського палива для своїх АЕС.
А нещодавно стало відомо, що Фінляндія першою з країн ЄС відмовилась від співпраці з «Росатомом», зупинивши будівництво АЕС «Ханхіківі-1». Це має стати прикладом для наслідування й інших європейських країн.
Також у Фінляндії до літа 2024 року запустять єдиний у Європі завод з виробництва урану.
У перспективі такі рішення та санкції ЄС зможуть витіснити росію з ринку ядерного палива Європи.
Далі буде!
Валентин Наливайченко, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 18 січня 2023 року.