Минулого тижня Верховна Рада ухвалила закон щодо продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі.
За нього проголосували 309 народних депутатів. Зокрема, одностайно документ підтримала фракція «Батьківщина», яка впродовж багатьох місяців обстоювала заборону на відкриття ринку землі.
Завдяки ухваленню цього закону стратегічний ресурс України не стане об’єктом розпродажу за копійки. Водночас член фракції Вадим Івченко заявив, що на цьому боротьба «Батьківщини» за захист сільськогосподарської землі не завершилася.
«Батьківщина» наполягала на тому, щоб мораторій було продовжено до 1 січня 2021 року, а не лише на рік, як проголосував парламент», – сказав він.
Відповідний законопроект №2791 було зареєстровано ще півроку тому. Щонайменше п’ять років потрібно, щоб запрацював земельний кадастр та законодавчо були вирішені всі спірні питання, які можуть виникнути при відкритті ринку землі.
Окрім того, сільськогосподарську землю України не можна робити товаром, поки не завершиться зовнішня агресія РФ, а стратегічно – поки не стане на ноги фермерство, поки воно не перетвориться на головну систему функціонування села та головний чинник отримання вагомих результатів у сільськогосподарській сфері. Про це заявляла раніше лідер фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко.
Відкриття ринку земель зараз могло лише дати поштовх до земельного рейдерства та відтоку населення із сіл. Адже вартість землі нині в Україні є катастрофічно низькою.
Народний депутат Вадим Івченко висловив занепокоєння тим фактом, що уряд напрацював закон про ринок земель, який уже розміщено на офіційному сайті КМУ та яким передбачається проведення економічного експерименту – продаж 11 млн гектарів сільськогосподарської землі через аукціони.
«Як ви думаєте, хто купить? Збагатяться лише аграрні компанії й агрохолдинги!» – наголосив політик.
Вадим Івченко також навів приклад: «Подивіться на Польщу: вона сьогодні завалила Європу фруктами і овочами… А ми? Ми з вами звикли жити на маржі. Ми проти такого аграрного устрою і проти того, щоб земля комусь належала. Вона має належати Народу України», – зауважив депутат.
Микола Биков, «Вечерние вести», 16 листопада 2015р.