Вадим Івченко: Влада і коаліція в очікуванні «чорної мітки» від селян

Закінчився 2016 рік, відійшли в минуле фермерські баталії під Верховною Радою проти скасування спецрежиму ПДВ та на захист своїх, вже досягнутих в попередні роки, здобутків, парламентарі, не звертаючи уваги на селянські акції прийняли Бюджет – 2017.

То що ж селянин буде мати на цей рік? Чого йому чекати від Держави?

Про це народний депутат фракції  «Батьківщина», заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Вадим Івченко розповів в інтерв’ю газеті «Вісник Фермер України».

ВФУ. Вадиме Євгеновичу, проаналізуйте коротко, що дає аграрний сектор економіки Державному бюджету України?

В. І. Ні для кого не є секретом, що за останні роки сільське господарство стало для України локомотивом економічного розвитку. І частка його в структурі валового внутрішнього продукту (ВВП) України неухильно збільшується.

За підрахунками експертів за 2016 рік підприємства АПК заплатили в бюджет тільки у вигляді сплати ПДВ, акцизів, фіксованого та соціального податків, податку на прибуток, земельного податку та податку на нерухомість близько 93 млрд гривень. Тобто, майже 17 % ВВП галузі.

ВФУ. І чим же Уряд віддячив своїм годувальникам? Що втратили аграрії, в плані підтримки, за минулий рік?

В. І. Бюджет-2017 для аграріїв є бюджетом бідності та обману: ліквідовано всі пільги, галузь переведено на загальну систему оподаткування. Непряму підтримку, яка була в усіх, замінили на пряму, яка є недостатньою і розподіляється в ручному режимі. Невже не зрозуміло, що цими методами не просто буде погіршено умови праці українських підприємств, фермерів, сільськогосподарських товаровиробників, переробників. Всі ці фактори їх просто задушать, а розвиток сільської інфраструктури взагалі зупиниться.

ВФУ. Що реально отримав аграрний сектор в бюджеті 2017 року?

В. І. В пресі бравурно оприлюднили рекордну цифру – 5,5 млрд гривень, які нібито передбачені в бюджеті 2017 року для аграріїв. А в реальності сума буде значно меншою. Чому? Велика частина цих грошей – із так званого спецфонду. Відповідний закон щодо спецконфіскації не прийнятий, і вважаю, шансів отримати більшість голосів «за» у уряду мінімальний. Тобто, реально говорити про те, що аграрії отримають трохи більше ніж 4 млрд гривень. Варто зазначити, що в цю суму входить і програма відшкодування відсоткових ставок — 300 мільйонів для компенсації по кредитам.

ВФУ. Хто цими коштами зможе скористатися?

В. І. На жаль, малий та середній фермер взагалі лишився і без підтримки і без останніх пільг.

Сама підтримка буде розподілятись урядом, тобто – в ручному режимі. Отже більш детально інформацію щодо розподілу дотацій ми зможемо проаналізувати лише тоді, коли отримаємо порядок розподілу коштів урядом.

З впевненістю можу сказати – у 2017 році більш-менш стабільно почуватимуть себе лише агрохолдинги та великі аграрні корпорації, які виробляють сировину, мають переробку та пакування, складські приміщення, і можливість продавати свою продукцію на внутрішньому та зовнішніх ринках. Їм погоджено автоматичне відшкодування ПДВ при поданні декларації.

ВФУ. А що ж заплановано для розвитку саме фермерства?

В. І. Я пропонував внести наступні правки:

  1. Передбачити критерії сільськогосподарських товаровиробників, які мають право на бюджетні дотації. А саме:

обсяг доходу такого підприємства протягом одного календарного місяця має не перевищувати 5 мільйонів гривень;

– підприємство реалізовує продукцію на внутрішньому ринку України;

– продукція, яку переробляє підприємство, ним же вирощується, відгодовується або збирається;

– встановлюються критерії щодо поголів’я тварин.

  1. Якщо в складі засновників декількох новоутворених підприємств зазначені одні й ті ж особи, такі підприємства не отримують бюджетні дотації.
  2. Запропонував обмежити дотації сумою 50 мільйонів в одні руки. Це унеможливить розподіл цих дотацій на великі аграрні компанії.

Але в тій ситуації, коли проштовхувався бюджет, всім було не до правок і закон прийняли як є.

Як же відреагує бізнес на такі утиски? Невеликі підприємства, фермерські господарства, підрахувавши баланси, або просто закриються, або продадуть свій бізнес великим товаровиробникам чи підуть у тінь. Така тенденція може призвести до більшого укрупнення і так великих корпорацій у найближчі роки.

ВФУ. Чому держава, скоротивши підтримку на вимогу МВФ, не підтримує фермерів як це роблять в Євросоюзі?

В. І. Маже всюди в Європі аграрний сектор є дотаційним. Оскільки це робочі місця і найголовніше – продовольча безпека країни. Його не розглядають виключно як економічну складову. У більшості випадків це соціально-економічна складова. Чомусь наш уряд так не вважає. І тут МВФ ще підливає масла в вогонь з пропозиціями найпізніше у квітні прийняти закон про обіг земель, або ж виділення кредиту буде під питанням. А наш уряд перетворився на такого собі найманого працівника, який працює на замовлення того, хто буцімто повинен нам допомагати вийти з кризи, але насправді підсадив нас на фінансову голку та своїми вимогами перетворює країну на сировинний додаток.

«Державний бюджет на 2017 рік є людиноцентричним, адже враховує підвищення соціальних стандартів, підтримку аграрного сектору, будівництво доріг», – рапортував очільник Кабміну. Що ж, гасла виголошувати просто. Мені здається, що або знову почнемо вносити правки у Податковий кодекс десь навесні, або люди невдовзі можуть показати «чорну мітку» таким реформаторам!

Вадим Івченко, народний депутат від «Батьківщини», «Вісник Фермер України», січень 2017р.

 

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова