Сьогодні існують різні думки щодо нових правил оподаткування для аграріїв від експертів, депутатів та профільних асоціацій.
Та єдиним правильним кроком є розподіл товаровиробників на чотири групи:
- Невеликі господарства (які мають до 500 гектарів);
- Ті, які мають понад 500 гектарів і працюють на внутрішній ринок;
- Експортери зернових та технічних культур;
- Сімейні фермерські господарства.
По-перше, серед товаровиробників, які працюють на внутрішній ринок, є і «маленькі». Саме такі господарства через відсутність спецрежиму в час обмеженого доступу до фінансових ресурсів, банківських програм та донорських організацій, високого курсу долару та величезної ціни на імпортні добрива та пестициди позбавлені можливості нормально функціонувати. Відмова від спецрежиму різко вдарила саме по невеликих підприємствах, вимивши їх обігові кошти, змусивши «скидати» наявні товарні запаси, а також ускладнивши ведення бухгалтерського обліку.
Тобто саме для товаровиробників, які розпоряджаються до 500 га землі (хоча кількість гектарів – теж питання дискусійне), має бути запроваджений єдиний сільськогосподарський податок. Він має об’єднати всі окремі податки та збори з можливою зміною бази оподаткування (сьогодні це нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь), аби він був співставний із системою оподаткування, що діє сьогодні при спецрежимі.
Це потрібно зробити ще для того, щоб ці товаровиробники нічого не втратили при зміні системи оподаткування. І саме з цього приводу разом з іншими депутатами ми розробляємо законопроект, в якому пропонуємо, крім єдиного податку, встановити критерій місцевості для таких товаровиробників. Тобто їх державна реєстрація і ведення товаровиробництва має здійснюватись на рівні району, що дасть можливість виокремити саме місцевих, направлених на внутрішній ринок господарств.
По-друге, для інших аграрних виробників все ж таки правильною є система, яка, до речі, сьогодні діє і в Європейському Союзі – це зменшення ПДВ з 20% до 7%. Але тут слід зауважити, що це зменшення має бути по всіх групах товарів – не тільки продовольчої групи (м’ясо, ВРХ, молоко і птиця). У нас є ще овочівництво, тепличники, органічне виробництво, ягідникики. Це має бути застосовано до всіх груп товарів, які використовували спеціальний режим. Для тих, хто створює додану вартість та додаткові робочі місця. Особливо до тих, які не задіяні в монополії висаджування зернових та олійних культур.
По-третє, можу з упевненістю сказати, що сьогодні є господарства (найчастіше вони розпоряджаються землею від 500 га), і ті які експортують зернові, олійні та технічні культури, які готові працювати на загальній системі оподаткування. При тому, що у них буде автоматичне відшкодування ПДВ для отримання якого потрібно лише відповідати двом основним критеріям: сума заявлена до відшкодування не має перевищувати 100 тис. грн, а сам заявник не має перебувати в судовій процедурі банкрутства.
Відшкодування ПДВ в автоматичному режимі підвищує ефективність адміністрування цього податку та виключає можливість зловживання, адже процедура швидше та прозоріша за звичайний режим. А платники отримують можливість більш оперативно поповнювати обігові кошти для використання їх на розвиток власного бізнесу. Потрібно гарантувати їм цю можливість.
По-четверте, маємо також запровадити окрему п’яту групу суб’єктів господарювання платників єдиного податку для фізичних осіб-підприємців, які здійснюють господарську діяльність як сімейні фермерські господарства, надати їм статус сільськогосподарського товаровиробника. Щоб потрапити до цієї групи, дохід СФГ не має перевищувати 1,5 млн грн. Ставку податку пропонуємо визначати органам місцевого самоврядування у межах до 20% розміру мінімальної заробітної плати.
Обов’язково, для державної підтримки малих суб’єктів господарювання, встановити 5-річні податкові канікули (звільнення від сплати єдиного податку: податку на прибуток, ПДФО, ПДВ, податку на майно та рентної плати за використання води) та звільнити від перевірок з боку державних контролюючих органів. Окремо сплачується лише тимчасовий податок — військовий збір 1,5%.
Вадим Івченко, народний депутат від «Батьківщини», Agropolit.com, 13 липня 2016-го.