Хто вбиває українські землі і як зупинити деградацію ґрунтів – основний меседж сьогоднішнього форуму з питань меліорації кислих ґрунтів, проведений Українською асоціацією вапняної промисловості, на який мене було запрошено як представника Верховної Ради й законодавця.
На заході обговорювалась ситуація з погіршенням якісного стану ґрунтів, зокрема зменшення запасів гумусу та вмісту в них поживних речовин. Вчені відзначають пришвидшення процесів підкислення, засолення ґрунтів та ерозії, що зумовлює деградацію й опустелювання ґрунтового покриву.
Понад 11,5 млн га ріллі під сільськогосподарськими культурами мають високу кислотність. Тривалий дефіцит опадів та підвищений температурний фон у 2020 призвели до жорсткої посухи в південних районах. Деякі ґрунти висохли на 1 метр завглибшки. В цьому році зливи та град вимивають верхній шар ґрунту… І така ситуація, цілком вірогідно може стати постійною.
Що роблять урядовці аби зупинити загрозливу ситуацію? На жаль – грошей на охорону земель за останні роки практично не виділяється.
Ці питання потрібно терміново вирішувати як на законодавчому, так і урядовому рівнях, адже вони на сьогодні є абсолютно провальними! У цьому зв’язку вкрай важливо уже в найкоротші терміни переглянути стратегічні пріоритети розвитку агросектору та переформатувати подальші напрями реформування земельних відносин з урахуванням екологічних і соціальних домінант та інтересів майбутніх поколінь. Бо може так статися, що процеси деградації стануть для нас незворотними, а допустити цього вочевидь ми не маємо жодного права!
Вадим Івченко, заступник Голови партії «Батьківщина», Facebook, 10 липня 2021 року.