Вадим Івченко: Остаточне рішення в земельному питанні мають винести українці

Останнім часом з промов високопосадовців ми багато чуємо про міфічних та реальних покупців української землі.

Та хоча у владі у нас монобільшість – ці заяви не є структурованими та не відповідають фактичним діям.

Факти говорять самі за себе:

– теза перша: Президент України Володимир Зеленський заявив, що землю в Україні купуватимуть і продаватимуть лише українці;

– теза друга: Голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський заявив, що українську землю зможуть купувати іноземці які вже її орендують не менше 3 років.

Всі заяви Президента про те, що землю не купуватимуть іноземці розбились об рішення Комітету. Цей орган, 18 жовтня, за закритими дверима, погодив законопроєкт, яким дозволяється компаніям з іноземними інвестиціями що понад 3-х років працюють в Україні купляти сільськогосподарську землю. Чи то Президент не дуже чітко поставив завдання своїй «моно більшості», чи у неї є інші кермувальники, невідомо…

Але ж розберімось з орендарями української землі… За даними Державної служби статистики на 2016 рік в Україні зареєстровано 4,5 мільйона домогосподарств, з яких 25% – 1,1, мільйона — товарні. За період з 2010 по 2016 рік кількість домогосподарств в Україні зменшилась на 476 тисяч. Зважаючи на те, що середня статистична площа землі у домогосподарства становить 2,2 га (у товарних 3,3 га) не складно порахувати, що за 6 років селянські господарства втратили понад 1 мільйон гектарів землі в обробітку. За наступні роки, вважаю, ситуація ще більше змінилась! З катастрофічною швидкістю зникають господарства, які були здатні виробляти товарну продукцію. Куди поділась ця земля? Нею приростають земельні банки великих агрохолдингів… За офіційними даними їх земельний банк за останні роки виріс до майже 7 мільйонів гектарів! І ні для кого не секрет, що майже 90% бенефіціарів агрохолдингів — іноземці! І ще одна промовиста цифра – українську землю обробляють понад 50 іноземних інвесторів!

А що ж робить новостворений уряд для того, аби не зникали українські фермерські та домогосподарства? В бюджеті на 2020 рік всіх аграріїв відправили у «вільне плавання» – відібравши всі програми підтримки, окрім 4,4 мільярда гривень на відшкодування відсоткової ставки при купівлі фермерами землі. Через таке рішення уряду аграрії, котрі в цей, та минулі роки, зважилися на купівлю техніки та взяли під це кредити в банках фактично опинилися у дуже складному становищі – компенсації від уряду їм не буде! Хоча навіть за перший рік за цією програмою було придбано 658 одиниць ґрунтообробної техніки, а от у 2018 вже 4800 одиниць, тобто майже в 10 разів більше!

Програмою підтримки тваринництва – компенсації за молоко екстракласу, приріст поголів’я, на відгодівлю худоби, було охоплено понад 160 тисяч осіб. На наступний рік – нічого! Тільки-тільки почали з’являтись нові ферми, а ті хто працював «в темну» почали легалізовуватись, щоб отримати підтримку — а всі програми згорнули. Навіть профільне аграрне міністерство ліквідували, напевне, щоб не заважало «реформуванню галузі»!

Світовий банк наполягатиме на тому, щоб ринок землі відкривався саме за умов, запропонованих у законопроєкті, який підтримав аграрний Комітет ВРУ і який відкриває можливість іноземному капіталу вкладати кошти в чорноземи.

Так що там з купівлею землі українцями? Стверджую – це міф! Адже політика, яка зараз проводиться урядовцями, сигналізує саме іноземцям – земля для продажу підготовлена! За словами міністра економіки: «Ми на межі економічного прориву!» Але куди ми прориваємось – хтось може відповісти?

Саме об’єднані територіальної громади повинні розпоряджатись і комунальною власністю, і землями, і всім майном на своїй території. Ні районна рада, ні районна адміністрація не повинні мати повноважень на їх території!

Та все ж, за ініціативи ВО «Батьківщина», а саме її лідера Юлії Тимошенко, Верховна Рада ухвалила постанову про проведення 4-го грудня 2019-го року парламентських слухань на тему «Земельна реформа: вітчизняна модель обігу земель сільськогосподарського призначення».

Парламентські слухання мають стати лише першим кроком в цивілізованому обговоренні земельного питання. Остаточне рішення щодо того, чи варто продавати вітчизняні чорноземи, може бути ухвалено лише на всеукраїнському референдумі. До оприлюднення його результатів Верховна Рада не повинна розглядати жодного законопроєкту.

Варто відкрито подискутувати про те, що повинно бути в Україні, чи ринок землі, чи обіг землі. Лише відкрита розмова із селянами якнайкраще засвідчить передчасність зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. В парламентській залі буде 450 аграріїв, людей, які дотичні до сільського господарства, власників паїв, інвесторів. Ми повинні почути українське суспільство, перш ніж ухвалювати рішення. Усі соціологічні опитування говорять про те, що майже 80% людей не хочуть запровадження ринку землі в тому контексті, який запропонував аграрний комітет. Українці не хочуть, щоб нашу землю обробляли іноземці.

Вадим Івченко, народний депутат від «Батьківщини», газета «Фермер України», 12 листопада 2019 року.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова