2021 рік добігає кінця. Що приніс він аграрному комплексу і які очікування та першочергові завдання уряду та парламенту на 2022 рік розповів виданню AgroPolit.com
По-перше: у зв’язку з прийняттям закону 5600 вважаю за вкрай необхідне звернути увагу на створення сімейних фермерських господарств і переведення більшості одноосібників, які виробляють товарну сільськогосподарську продукцію, в зареєстровані сімейні ферми. Це дасть можливості їм отримати відшкодування ЄСВ з боку держави, отримувати підтримку на купівлю обладнання для сімейної ферми або підтримку першочергових кроків у вигляді будь-якої фінансової субвенції.
Такі кроки прогнозовано збільшать в рази кількість робочих місць на селі. В разі, якщо цього зроблено не буде, то, завдячуючи вищеназваному закону, більшість одноосібників будуть просто відмовлятись від самостійного обробітку землі і передаватимуть її в оренду. А хто сьогодні має змогу платити найбільшу орендну плату? Звісно, великі аграрні корпорації та холдинги, адже вони мають доступ до дешевих кредитних коштів. Отже фермери в цьому ланцюжку знову випадатимуть…
Друге: важливо звернути увагу на тих підприємців, які готові надати кейси на створення продукції з доданою вартістю та переробку своєї продукції. Ці наміри потрібно всіляко підтримувати!
І ще одне – в українському тваринництві знову настає критична ситуація, адже більшість молока, яєць тощо виробляли саме одноосібники. І знов-таки, завдяки закону 5600 прибутковість цього виду бізнесу значно знизиться. А тварин будуть масово вирізати.
Необхідно терміново розробити перелік стимулів сімейним і невеликим тваринницьким фермам.
Я разом з колегами зареєстрував відповідний законопроєкт «Про державну підтримку сільського господарства України щодо стимулювання виробництва молока» №5297. Ним передбачається запровадження окремого виду додаткової державної підтримки для виробників молока. Крім того, передбачені норми щодо обов’язкової ідентифікації ВРХ і те, що суб’єкт отримання дотації має бути зареєстрований у Державному аграрному реєстрі. Закон стимулюватиме фермера збільшувати кількість корів на утриманні, адже підтримка йтиме від двох і більше корів.
Якщо всіх цих кроків терміново не зробити, перевагу у веденні бізнесу знову отримуватимуть більші гравці, а малий бізнес буде поволі зникати з мапи України.
Вадим Івченко, заступник Голови партії «Батьківщина», AgroPolit.com, 30 грудня 2021 року.