Якщо сьогодні дати можливість малим сімейним фермерським господарствам доступ до фінансово-кредитної системи та бюджетних програм, то вже через п’ять років наш аграрний сектор зміниться до невпізнаваності.
Про це заявив заступник Голови партії «Батьківщина» Вадим Івченко в ефірі каналу «Новое время».
Він, зокрема, підкреслив, що фермерські господарства виробляють понад 85% аграрної продукції у світі. В Україні ж цей показник не перевищує 10%. За формою господарювання понад 85% господарств у світі – родинні ферми. А в Європі цей показник ще більший.
«В Україні ж структура аграрного виробництва навіть не наближається до європейської моделі, оскільки починаючи приблизно з 2000-х років всі програми підтримки були направлені на великий бізнес. Тому він і розвивався. Нагадаю історичні факти, коли понад половину загальної суми підтримки на весь аграрний сектор забирали собі дві компанії, які займались курятиною та виробництвом яєць… Маленькі сімейні господарства нікому не були потрібні», – обурився парламентар.
Як зазначив Вадим Івченко, згідно зі статистичними даними, суми дотацій українським фермерам останніми роками не перевищують 15-20 грн на гектар. У світі цей показник коливається від 250 до понад 400 євро. До того ж наші фермери відчувають перешкоди у доступі до землі, до ринків збуту продукції, відсутній належний захист права приватної власності. Близько 10-12 тисяч українських фермерів працюють в тіні.
«Виважена політика уряду, направлена на розвиток дрібних, середніх та сімейних фермерських господарств, – це, по-перше, робочі місця на селі, по-друге, податки. Це пенсії й соціальні програми. І все це дасть поштовх для економіки країни. Тому уряду потрібно вже зараз робити глобальні кроки в цьому напрямку. Дайте людям стимули самим обробляти свої наділи, створювати сімейні ферми, і вони ніколи не будуть здавати свої паї, а через п’ять років ми не впізнаємо наш аграрний сектор», – закликав Вадим Івченко.