7 грудня 2017 року Верховна Рада вкотре продовжила дію мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення.
Сталося це завдяки спільним діям ВО «Батьківщина» та Асоціації фермерів та приватних землевласників України, як в столиці, так і в більшості обласних центрів країни, де було проведено акції протесту селян.
Чого досягли селяни, що втратили, що чекати їм від Бюджету-2018, та внесених змін в Податковий кодекс України ми вели розмову з заступником голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин, народним депутатом від «Батьківщина» Вадимом Івченком.
Здавалося б, чого потрібно – мораторій продовжено, бюджет з 1 млрд для фермерів ухвалено, Концепція розвитку фермерства є. Працюй та радій!
Але ми не впевнені що все так чудово для фермерів, тож і вирішили розставити всі точки над «і» разом з народним депутатом Вадимом Івченком. До уваги читачів наші запитання та ґрунтовні відповіді.
ВФУ.: Чому так вперто влада ігнорувала необхідність продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення?
В. І.: Багато років влада працює не над вдосконаленням земельних відносин, а над черговими схемами: як же обійти мораторій, чи хоча б завчасно підготуватись до початку продажу. Однією з таких схем (окрім вже відомих нам), є підписання попередніх договорів купівлі-продажу. Це робиться для того, щоб застовбити за собою переважну купівлю сільськогосподарської землі тоді, коли мораторій буде знято. І такі договори стали сьогодні масовим явищем. Я розцінюю ці дії як підготовку до запровадження ринку землі. Нажаль, наша влада турбується не за селян, а за олігархічні клани та міжнародні корпорації.
ВФУ.: Як вам вдалося здолати цей спротив?
В. І.: У понеділок, 4 грудня, групою депутатів на чолі з Юлією Тимошенко було зареєстровано законопроект, яким передбачалося продовження заборони на відчуження земель сільськогосподарського призначення та запобігання їх прихованому продажу під час мораторію (законопроект №7350-3).
В цей же день, на погоджувальній раді, було поставлено вимогу перед керівництвом парламенту про внесення питання продовження мораторію в сесійну залу. Також було зроблено спільну заяву з громадськими організаціями, АФЗУ, Союзом кооперативів та Комітетом захисту рідної землі про початок проведення Всеукраїнської акції з вимогою про продовження мораторію.
ВФУ.: Як відомо, напередодні голосування в Верховній Раді з’явилося біля 10 різноманітних законопроектів по земельному питанню – від зняття мораторію та продажу землі, до взагалі повної її націоналізації. А що пропонувала Ваша фракція?
В. І.: Останнім часом через процедуру безоплатної приватизації Держгеокадастром було роздано сотні тисяч гектарів державних земель з розрахунку до 2 гектар на 1 особу. А вже через рік більша частина таких наділів була просто продана. І купили ці землі всього декілька сотень громадян. Тобто, звичайних людей просто використали для того, щоб оформити на них землю, а потім перепродали ці землі одним і тим самим аграрним баронам.
Запропонований нами законопроект забороняє продавати та змінювати цільове призначення земельних ділянок, наданих для особистого селянського господарства! Це ґрунтовний документ, яким захищалися національні інтереси України, продовольча безпека і прав власників земельних ділянок сільськогосподарського призначення та земельних паїв в сучасних умовах. А також створювалися передумови для розв’язання ключових організаційних, економічних та фінансових питань, необхідних для запровадження в Україні повноцінного ринку земель сільськогосподарського призначення, та запобігання прихованому продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення в період дії мораторію. Ми пропонували продовжити мораторій на 5 років і за цей час вдосконалити законодавчу базу. Адже до сьогодні в країні не проведена навіть інвентаризація всіх земель сільськогосподарського призначення і наповнення державного земельного кадастру. Це робиться тому, що після інвентаризації стане зрозуміло, кому ж таки роздавали сільськогосподарську землю, а також люди зможуть побачити вільні землі в Інтернеті на публічній карті. Це може різко припинити їхнє тіньове розкрадання. Цим законопроектом ми зобов’язували в обов’язковому порядку до 1 січня 2023 року провести інвентаризацію всіх сільськогосподарських земель та внести їх в державний земельний кадастр!
Я скажу більше. Сьогодні «Батьківщина» подає законопроекти, які дають одноосібним господарствам можливість стати сільгосптоваровиробниками, через кооперацію об’єднатись і отримати гідну ціну на вироблені продукти, отримати гідну пенсію. Але всі наші проекти не ставляться на розгляд Верховної Ради!
ВФУ.: То чому ж продовжили мораторій лише на 1 рік?
В. І. Дійсно, як ви і згадали у попередньому питанні, на розгляд розширеного засідання аграрного комітету, яке відбулося 5 грудня, було винесено 9 законопроектів. Кожен з них був розглянутий та обговорений. Нажаль, навіть в нашому комітеті є багато прихильників запровадження ринку землі. Тому за результатами обговорення Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України проект Закону про внесення змін до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель ( № 7350 від 30.11.2017) прийняти за основу та в цілому як Закон. Цей законопроект передбачав продовження мораторію лише на 1 рік. За нього і проголосували 236 депутатів в сесійній залі.
ВФУ.: В цей же день було прийнято і Бюджет – 2018. Ваша думка про головний фінансовий документ країни наступного року.
В. І.: На мій погляд, гарний бюджет — це бюджет зростання платоспроможності населення. Що ж ми бачимо в бюджеті 2018? Недофінансована культура, з фінансуванням медицини та освіти взагалі вийшла маніпуляція. На медицину на перше півріччя дали чомусь тільки 5 мільярдів. А ось на друге вже 8. Соціалка: у бюджеті зменшено норматив із 1,35 до 1. Тобто пенсіонери з однаковим стажем які виходитимуть до нового року і після нового року на пенсію, отримуватимуть різні суми. Фактично прибрано автоматичну індексацію пенсій.
Уряд вихваляється збільшенням коштів на оборону. Знову маніпуляція. У 2014 році бюджет Міноборони був майже 30 мільярдів, але в армії тоді було 140 тисяч людей. За 3 роки – інфляція 100%, зросли тарифи, ціни на послуги, долар. Сьогодні забезпеченість Міноборони 70 мільярдів, тобто у 2,5 рази (більше). Але ж чисельність зросла у 2 рази! Тобто забезпеченість військовослужбовця України в 2018 році на солдата буде обходитись у 2 рази дешевше, ніж у 2014-у.
А на що ж зросли витрати? Збільшене фінансування на ГПУ, СБУ, на всі правоохоронні органи, які практично працюють в тилу. Все це відноситься до військового бюджету, але це не є бюджетом Міноборони.
Збільшене фінансування на Адміністрацію президента, на Верховну Раду, на держоргани…
Ось в чому плюс цього бюджету — виділення коштів на підтримку фермерів, сільськогосподарських кооперативів та ремонт доріг. Але порядок надання цих коштів фермерам лише розробляється і яким він буде ще не відомо.
«Батьківщина» пропонувала збільшити дохідну частину бюджету за рахунок закону про деофшоризацію. Ми могли б отримати майже 83 мільярди. В Європі, наприклад, у Німеччині, податок на доходи від дивідендів – 16%, у нас минулого року ввели тільки 9%, так і залишилося. А в позаминулому році було 5%. Щоб вивести капітал, треба заплатити 9%, а щоб сплатити податки, зарплати – 18%! І додаткові надходження податку на доходи фізосіб, наприклад, ЄСВ при підвищені фонду оплати праці внаслідок збільшення розміру, наприклад, зарплати. Запропонували свою схему, як це може бути впродовж року… Показали альтернативу. Вже два роки б’ємося щоб законопроект хоча б було поставлено на голосування. Поки ніяк…
ВФУ.: Окрім прийняття бюджету та продовження мораторію парламентом прийняті зміни в Податковий кодекс України. Що вони несуть для фермера?
В. І.: Дійсно, парламент прийняті зміни в Податковий кодекс, які завдадуть щорічних збитків товаровиробникам олійних і технічних культур на суму більше 10 млрд гривень. За такі поправки проголосували депутати двох бізнес-груп — птахівники та олійники, які останнім часом вели підкилимні «війни» за прямі бюджетні дотації. Ці зміни до Податкового Кодексу отримали перед самим голосуванням. Без погодження й попередження, у таємному режимі було внесено правки 180 і 182. Їхня суть — при експорті олійних та технічних культур (соняшник, ріпак та соя) не буде повертатися ПДВ. Це потягне за собою зниження закупівельної ціни у фермерів переробниками, а також — експортерами. Причина проста — держава не повертатиме їм ПДВ. Тож селяни будуть втрачати не менше 10 млрд гривень щорічно.
І на закінчення, я хочу привітати всіх селян, фермерів, з наступаючими святами, Новим Роком, Різдвом Христовим! Бажаю не втрачати віри в світле майбутнє нашої Держави, бажаю процвітання Вашим господарствам, злагоди Вашим родинам та мирного неба на рідній землі!
Михайло Данкевич, газета «Вісник Фермер України», 27 грудня 2017р.