Урядовці рапортують, що з 1 січня запускається монетизація субсидій. За минулий рік це вже третє серйозне рішення про зміну роботи системи субсидій.
Вперше уряд змінив підхід до нарахування субсидій у травні цього року. Вдруге критерії субсидіантів довелося змінювати у жовтні — разом з підвищенням ціни на газ для населення. І ось знову – монетизація.
Навіть експерти кажуть, що схема, за якою планують діяти, цілком імовірно просто скупка голосів перед виборами.
Захмарно підняті тарифи без шкоди для репутації керівництво країни знизити ніяк не може. Отже, була вигадана нова схема – перед другим туром виборів людям, імовірно, виплатять по сотні гривень в рамках так званої «економії».
Підкажіть, як житель міста, в якого централізоване опалення, може економити? А подібне опалення встановлено у 70% домогосподарств України. Для цього потрібно ставити лічильники регулятори… У 98% українців таких лічильників немає.
Замість того, аби спочатку направити зусилля на встановлення лічильників, – міфічна компанія з монетизації.
Новою постановою уряду передбачено, що кошти за новою процедурою субсидій будуть іти через «Ощадбанк». Тобто кожен надавач послуг має укласти договір з «Ощадбанком». Безкоштовно? Нема відповіді…Також передбачена сплата так званої «комісійної винагороди» «Ощадбанку». Хто буде платити? Невідомо.
Аби отримати цю монетизовану субсидію, потрібно заново подавати документи, але вже відомо, що кожного разу відмовляють під надуманими приводами все більшій кількості людей. Вже і розводились українці, і дітей виписували… А все одно залишаються без субсидій.
Міста рапортують, що кількість субсидіантів зменшилась більш, ніж на половину! І це тоді, коли зросла вартість газу, а з 1 січня зменшено соцнорму на електроенергію. Заощадити вдасться лише тим, хто майже не проживає в квартирі чи будинку.
Кількість одержувачів субсидій зменшується, але ростуть борги за комунальними платежами. Якщо у 2016 році борг за газ побутових споживачів становив 96,7 млн грн, то станом на кінець 2018-го – вже 413, 5 млн грн. За три останні роки борг населення за газ зріс майже в чотири рази. Так, споживання газу зменшується, але за рахунок того, що в селах його замінюють на дрова. Тобто країну скочують у середньовіччя!
А що далі? Відбиратимуть житло за борги?
Щоб навести порядок у житлово-комунальному господарстві, необхідно змінювати тарифну політику і викорінювати корупцію в енергетичній сфері, а не придумувати гібридну монетизацію.
Вадим Івченко, народний депутат від фракції «Батьківщина», для lb.ua, 4 січня 2018-го