У країні, де спостерігається різке підняття цін на продукти харчування, коливання курсу долара, коли є залежність від імпорту, необхідно застосовувати цінове регулювання на соціальні продукти.
Таку думку висловив народний депутат, член фракції «Батьківщина» Вадим Івченко в програмі «Почути Україну» на телеканалі ZIK.
Політик нагадав, що Кабмін своєю постановою з 1 липня цього року скасував таке цінове регулювання, і результати цього рішення сьогодні вилилися у стрімкий ріст цін майже на всі групи товарів.
«Понад 20 років відбувалось в країні державне регулювання цін на соціальні групи товарів. Націнка виробника на них не могла перевищувати 15%. А з літа виробники вже не зобов’язані декларувати ціни на продовольчу продукцію та обґрунтовувати Держспоживслужбі необхідність зміни таких цін. У результаті маємо підвищення цін на молоко на 54%, на курятину – на 39%, на свинину і яловичину – 30 %. Де дії уряду з стабілізації ситуації?» – обурився він.
Івченко також зауважив, що зазвичай уряди країн намагаюся підтримувати конкуренцію. Але в країнах, де дуже сильні монополії, завжди працює антимонопольне законодавство. Тобто такий ринок регулюють, пояснив депутат.
«В України маємо монополію на ринку електроенергії – 80% теплової енергії належить одному олігарху. Монополія на ринку курятини – це 71% в руках однієї корпорації, 84% ринку яєць також належить одному олігарху. В країні для них є безліч преференцій: повернення внутрішнього ПДВ, повернення експортного ПДВ, тощо. Також вони мають змогу отримати кредитування – не в середині країни за колосальні відсотки, а в міжнародних інституціях під 2-5%», – детально розповів Івченко.
У зв’язку з цим від обурився: «Такі компанії активно виходять на міжнародні ринки, де ціни значно вищі ніж в середині країни. Як ви вважаєте, вони намагатимуться втримати ціни? Ніколи! Чому досі немає регулятора?»
«Сьогодні навіть для сільського господарства ми все завозимо з за кордону: і добрива, і засоби захисту. Але чомусь у нас такі заводи не запускаються. А вивозимо – лише сировину. Якщо ще згадати, що потрібно виконувати фінансові зобов’язання перед кредиторами, то впевнений, без державного регулювання уряд не зможе стримати ціни і підвищити дохід громадян», – підсумував Вадим Івченко.
Відповідаючи на запитання про зростання доходів, народний депутат зазначив, що згідно статистичним даним вони дійсно зростають, але ціни на продукти харчування, на послуги, на товари, на комунальні послуги зростають значно швидше. Отже, зростання доходів люди просто не відчувають, вважає Івченко.