Учора у Києві відбулось засідання Ради Асоціації фермерів та приватних землевласників України. Був запрошений на цей захід і я.
Серед питань, які обговорювали на засіданні, – стан земельної реформи в Україні та запровадження ринку землі.
Для вдалої реалізації прогресивних реформ Україні потрібна міцна економіка – така, що дозволить сформувати переваги для українських аграріїв.
І, очевидно, що структурні зміни в аграрному секторі держави можуть бути обумовлені також розв’язанням проблеми ринку землі. Але, але перш ніж відкривати цей ринок, потрібно провести наступні заходи:
– інвентаризацію всіх земель (вирішити питання безгосподарських земель, зокрема відумерлої спадщини, колективної власності, невитребуваних паїв);
– передати повноваження місцевим громадам;
– вирішити питання з конкурентним проведенням торгів;
– консолідувати землі сільськогосподарського призначення (формування відносно крупних земельних лотів, орендна плата за використання яких буде більше, ніж за оренду дрібних ділянок);
– запровадити ефективні регуляторні механізми для розвитку ринку оренди землі сільськогосподарського призначення, розвинувши механізми продажу прав оренди та їх заставу;
– повністю наповнити Державний земельний кадастр та прийняти програми використання та охорони земель та щодо відновлення площ зрошувальних земель.
Ми вже законодавчо закріпили мінімальні строки оренди — 7 років, при цьому мають стимулюватися середньострокові та довгострокові орендні відносини. І це ще не весь список. На сьогодні нічого з цього не працює. І запрацює далеко не скоро.
«Батьківщина» готова запропонувати дорожню карту законодавчого реформування земельних відносин, аби всі ці реформи відбулись якомога швидше.
Вадим Івченко, народний депутат від «Батьківщини», заступник Голови Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин ВРУ,
Facebook, 9 вересня 2015р.