Більшість «земельних» законопроектів, які останнім часом з’являються в аграрному комітеті, мають на меті розпочати привласнення земельних ділянок.
Про це заявив заступник голови Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин, народний депутат від «Батьківщини» Вадим Івченко під час брифінгу у парламенті.
Він, зокрема, проаналізував два законопроекти — про емфітевзис та корпоратизацію фермерських господарств.
Статті першого законопроекту №4010а, за словами Івченка, суперечать процесу гармонізації нашого господарства з вимогами Європейського Союзу, дозволяють здавати землі в суборенду без згоди власника, надають право орендарю заставляти її у банк.
«Уся аграрна спільнота – Асоціація фермерів та приватних землевласників, аграрні асоціації, наукові установи – усі б’ють на сполох! Вони вважають, що цей закон нав’язує суспільству ринок земель, тим самим селян і державу загалом позбавить майбутнього», – переконаний народний депутат.
Адже продаж землі – не на часі. Сьогодні її можуть купити лише олігархічні клани та представники бізнесу. Фермери та селяни не мають грошей для покупки землі, пояснив політик.
Вадим Івченко розкритикував і законопроект про корпоратизацію фермерських господарств (№2028а). На його переконання, у законі прихована корупційна схема. У разі його ухвалення власники земельних паїв будуть спочатку ставати членами фермерського господарства, а потім відмовлятись від паїв і згодом переоформлювати їх на юридичну особу.
«Уже сьогодні сотні тисяч гектарів сільськогосподарських угідь сконцентровані в руках окремих агрохолдингових компаній, процвітають тіньові корупційні оборудки із земельними ділянками, скуповуються та перепродаються сільськогосподарські підприємства, відбуваються їх рейдерські захоплення», – звернув увагу народний депутат.
Натомість, на його переконання, країна не має ні програми розвитку земельних відносин, ні загальнодержавної програми використання та охорони земель.
У зв’язку з цим Вадим Івченко представив своє бачення і кроки, які на його думку необхідно зробити для розвитку аграрної галузі:
– обмежити концентрацію земель на засадах оренди в руках однієї юридичної особи чи фермерського господарства;
– виокремити кваліфікаційні вимоги до орендарів угідь;
– залишити чинну норму щодо заборони продажу земель іноземцям;
– передбачити пільгове кредитування під заставу прав оренди на земельну ділянку для отримання обігових коштів;
– реалізувати комплекс заходів для сприяння малому підприємництву на селі;
– розробити державну цільову програму підтримки сімейних селянських господарств;
– передбачити мікрокредитування для селян, зокрема, за рахунок міжнародної допомоги, що економічно стимулюватиме поступову легалізацію таких господарств, скоротить готівкові розрахунки та зменшить зловживання.
Вадим Івченко нагадав, що фракція «Батьківщина» завжди стояла на засадах, що земля не є товаром.
«Закликаю всіх, хто дійсно переймається майбутнім нашої країни, підтримати продовження мораторію на продаж землі! А колег-депутатів прошу відкликати свої підписи під явно лобістськими законопроектами», – наголосив член фракції «Батьківщина».