Уряд має всі необхідні ресурси для того, щоб провести індексацію зарплат і пенсій вже зараз, тим більше, що цього вимагає закон.
Про це заявила лідер фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко, коментуючи сьогоднішню заяву голови уряду про те, що Кабінет Міністрів шукає можливості підвищення мінімальної заробітної плати.
«Я глибоко переконана, що турбуватися про добробут людей уряд має постійно, а не лише коли призначені чергові вибори. Фракція «Батьківщина» наполягає на проведенні індексації ще з весни і стверджує, що гроші в бюджеті на це є», – заявила лідер «Батьківщини», двічі прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко.
Раніше в уряді заявляли про можливе проведення індексації лише в грудні.
Юлія Тимошенко нагадала, що у квітні 2015 року проти грудня 2013 року інфляція склала 71,2 %, а гривневий еквівалент до долара США упав у 3 рази. Але, попри це, прожитковий мінімум, мінімальна зарплата і мінімальна пенсія, посадовий оклад працівника першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки заморожені на рівні грудня 2013 року. До кінця 2015 року мінімальна заробітна плата складатиме 1218 грн., а мінімальна пенсія – 949 грн.
Разом з тим, чинний закон «Про індексацію грошових доходів населення» (ст.4) визначає, що індексація доходів громадян має проводитися кожного місяця, якщо інфляція перевищила 1 відсоток.
Законами про державний бюджет на 2014-2015 роки передбачено, що індексація грошових доходів громадян з серпня 2014 року і до кінця 2015 року здійснюється в особливому порядку, затвердженому урядом. Але до цього часу уряд такий порядок не затвердив.
Виходячи з цього, фракція «Батьківщина» ще в квітні зареєструвала у парламенті відповідний законопроект. Після того, як його не підтримали депутати з інших фракцій коаліції, «Батьківщина» у травні внесла ще один законопроект аналогічного змісту.
«На сьогодні уряд має весь необхідний ресурс для підвищення розміру соціальних стандартів. Адже лише за січень-травень бюджет перевиконаний на 20,8 млрд. грн., а до кінця року перевиконання планується на рівні від 40 до 60 млрд. грн.», – повідомила Юлія Тимошенко.
ДОВІДКОВО:
Законопроектом від «Батьківщини» передбачено забезпечити індексацію грошових доходів громадян відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів громадян» починаючи з травня 2015 року на індекс інфляції 2015 року.
За прогнозними розрахунками, для індексації заробітних плат, пенсій, стипендій, допомог дітям-сиротам та інвалідам тощо із бюджетів усіх рівнів та Пенсійного фонду необхідно у червні-грудні 2015 року 41,7 млрд. гривень.
Зазначені додаткові видатки фракцією запропоновано профінансувати, зокрема, за рахунок:
– додаткових надходжень податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску із додаткових сум індексації, що складе 21,1 млрд. грн.;
– перевиконання надходжень до державного бюджету, які склали за січень-травень 2015 року 20,8 млрд. грн.
При цьому, очікуються понадпланові надходження до кінця поточного року у сумі від 40 до 60 млрд. грн.
Відповідно до чинного законодавства (ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення») індексація грошових доходів населення здійснюється автоматично якщо індекс споживчих цін перевищує поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Закон України «Про індексацію грошових доходів населення»
Стаття 4. Підстави для проведення індексації
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв’язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв’язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.