Першим законопроектом, який був розглянутий і прийнятий за основу на 5-ій сесії Верховної Ради, став законопроект на підтримку вищих навчальних закладів Донбасу та Криму, ініційований депутатами від «Батьківщини».
Про це заявив з парламентської трибуни народний депутат від «Батьківщини» Олексій Рябчин.
За законопроект (№4718) щодо діяльності переміщених ВНЗ та наукових установ Донбасу та Криму проголосувало 242 народних обранців.
«Це символічно, що законодавча робота нової сесії Верховної Ради почалася з розгляду проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності вищих навчальних закладів (наукових установ), які були переміщені з тимчасово окупованої території та з населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження». Протягом двох років усі ВНЗ, які переїхали з окупованої території, потребували законодавчої допомоги, через бюрократичну тяганину вони перебували у складному, законодавчо неврегульованому становищі та змушені були виживати у прямому значенні цього слова», – пояснив Олексій Рябчин.
За словами депутата, важливість цього закону важко переоцінити, адже мова йде про людей, які відмовилися працювати під окупацією і зробили свій вибір на користь України, – це науковці, освітяни, студенти Донецької і Луганської областей та Криму.
Законопроект був розроблений за допомогою членів майже всіх депутатських фракцій та груп, підтриманий Міністерством освіти і науки України, Радою ректорів 18 переміщених із зони АТО ВНЗ та 10 наукових установ. У числі авторів законопроекту – 5 членів фракції «Батьківщина», зокрема, Олексій Рябчин, Іван Кириленко, Григорій Немиря, Альона Шкрум та Юлія Тимошенко.
«Питання переміщених ВНЗ та установ стосується майже 4 тисяч викладачів, 35 тисяч студентів та близько 100 тисяч членів їх сімей, які чекають від держави підтримки. Ми пропонуємо зняти зайві бюрократичні перепони, які заважають їх діяльності. Наприклад, деякі ВНЗ досі виступають сторонами в судових спорах щодо стягнення заборгованості з оплати електроенергії, яку споживають їх «вузи-двійники» на окупованих територіях», – пояснив Олексій Рябчин.
Проект закону №4718 вирішує чимало бюрократичних проблем для освітніх закладів: дасть визначення тимчасово переміщеного ВНЗ, встановить нормативи чисельності осіб, які навчаються, врегулює питання отримання майна та фінансування для відновлення матеріально-технічної бази та продовжить термін дії сертифікатів про акредитацію освітніх програм.
На переконання Олексія Рябчина, кожен голос відданий за законопроект, – це голос на підтримку патріотів, які перемістилися із окупованих територій разом зі своїми вузами.
«Сподіваюся, після голосування в цілому та набуття чинності цей закон стане дієвим інструментом для збереження наукового потенціалу сходу України та Криму», – наголосив депутат.