Сергій Тарута: Запуск супутника «Січ-2-30» – це тільки початок надзвичайно складного, але вкрай важливого для країни шляху

Буквально кілька годин тому відбувся запуск українського супутника дистанційного зондування землі «Січ-2-30» (за допомогою ракети-носія Falcon 9 компанії SpaceX Ілона Маска). Це перше для України повернення в космос за 10 років. І це, дійсно, непересічна подія. 

Однак чи можна назвати «успіхом» 1 супутник за 10 років, враховуючи, що за 30 років незалежності на реалізацію проєктів у космічній галузі витрачено кілька мільярдів доларів?

І цього запуску, напевно, не відбулось би, якби не цілеспрямована підтримка космічної галузі з боку нашого профільного парламентського Комітету з питань економічного розвитку. У березні 2020 року на виїзному засіданні в Дніпрі ми ухвалили рішення рекомендувати відповідним центральним органам виконавчої влади виділити фінансування на запуск супутника, розробленого ДП «КБ «Південне». Власне, це стало початком підготовки до запуску супутника.

Саме на підставі рекомендацій Комітету з питань економічного розвитку Уряд виділив 140 млн грн для доопрацювання супутника та підготовки до запуску. Фактична готовність космічного апарату тоді складала 85%, а наземного сегмента з його управління та прийняття інформації з нього – всього 45%. Скільки ще часу тривав би проєкт і чи був би він взагалі завершений – ще велике питання.

Очільник Комітету, Дмитро Наталуха, особисто вів перемовини зі SpaceX щодо надання найкращої ціни за пускову послугу: $ 2 млн. (1 млн за сам пуск, другий – за інтеграцію космічного апарату до ракети-носія, страхування супутника на час здійснення запуску, логістичні послуги). Просто для розуміння – друга найближча пропозиція становила $ 6 млн. Тобто ціну вдалось зменшити втричі.

Космічна галузь – специфічна. Тут недостатньо розумітись на «менеджменті процесу». Це надзвичайно наукомістка галузь. І надзвичайно дорога. На жаль, як і в державному управлінні в цілому тут іноді спостерігається брак і порядності, і професіоналізму. І відновлення космічного потенціалу варто б було почати з аудиту.

Власне, саме тому, знову ж таки, з ініціативи нашого Комітету в парламенті створено Тимчасову слідчу комісію з питань розслідування можливих протиправних дій посадових осіб Державного космічного агентства та підприємств космічної галузі, яку я очолюю.

Запуск супутника «Січ-2-30» – дуже важливий проєкт, оскільки в України не було на орбіті жодного (!) державного супутника. Однак маємо розуміти, що це – тільки початок надзвичайно складного, але вкрай важливого для країни шляху.

Сергій Тарута, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 13 січня 2022 року.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова