Сергій Тарута: Влада мусить нарешті стабілізувати напружену санітарно-епідеміологічну ситуацію в країні

Світова пандемічна криза дуже швидко розставляє власні пріоритети в діяльності нашої держави та житті суспільства. Сьогодні ми розуміємо, що санітарне та епідемічне благополуччя населення – зараз найактуальніше питання національної безпеки. І тому потрібні швидкі ефективні дії влади для повернення цього благополуччя та ліквідації наслідків руйнівних владних рішень у галузі охорони здоров’я протягом 2014-2019 років.

Зараз не на часі розподіляти та «перекидати» ці важливі питання по сферах компетенції міністерств, відомств чи комітетів Верховної Ради.

Вважаю так: якщо можеш своїми діями врятувати чиєсь життя – дій, незалежно від того, що це не твій посадовий обов’язок чи сфера компетенції. Тому докладаю зусиль, щоб спонукати виконавчу владу врешті-решт вийти з коронавірусної прострації і зробити важливі кроки для стабілізації вкрай напруженої санітарно-епідемічної ситуації в країні.

Звернувся до Президента та Прем’єра з пропозицією прийняти в найкоротші терміни рішення про створення нової (замість ліквідованої Держсанепідслужби), чітко вертикально структурованої державної інституції, з відповідними функціями на всіх рівнях управління, по забезпеченню санітарного та епідемічного добробуту населення, та реагування на надзвичайні ситуації у сфері громадського здоров’я.

Дослухаюся до думки фахівців у цій галузі, які пропонують швидкий алгоритм таких дій, а саме – сформувати на базі існуючих обласних Лабораторних центрів, які залишилися після ліквідації СЕС, вертикально інтегровану мережу державних центрів контролю та профілактики хвороб з філіалами на районному та міському рівнях для здійснення епідеміологічного нагляду та епідеміологічних розслідувань.

І, звісно, негайно відновити підготовку лікарів-епідеміологів медичними вишами України. Їх навчання потребує часу, але, на мою думку, Україні доведеться боротися з вірусами та епідеміями ще багато років поспіль. Тому країна з 37-мільйонним населенням повинна мати власну школу та інституційну спроможність боротьби з цим лихом.

Керівники країни повинні усвідомити, що відсутність адекватної оперативної реакції, неефективність влади обертаються не тільки економічними втратами у десятки та сотні мільярдів доларів, а й згубленим людським життям. Це безмежно висока ціна бездіяльності та некомпетентності влади. Тим більше для країни, що мала – та ще досі має! – власну біологічну промисловість, яка, при увазі з боку держави, здатна задовольнити майже всі потреби населення у вакцинах, компонентах ліків та обладнанні для галузі громадського здоров’я.

Увага до цієї галузі – теж елемент промислової політики, до формування якої влада так і не добере хисту.

Нагадаю ще раз, що пандемія швидко змінює пріоритети суспільства. І, якщо півтора-два роки тому суспільство критикувало колишнього Гаранта Конституції за те, що він займається «перерізанням стрічок», то, впевнений, що зараз люди б вітали теперішнього Гаранта, якби він, замість зустрічі літаків з китайським медичним «ширпотребом», перерізав би святкові стрічки на нових виробничих потужностях українських підприємств тієї ж біологічної промисловості!

Сергій Тарута, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 24 квітня 2020 року.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова