Сергій Тарута: В умовах пандемії коронавірусу урізати видатки на науку – неприпустимо

Не можна різати видатки на науку! Закликаю до цього всіх депутатів Ради, хто ще здатен адекватно думати над тим, як зберегти інноваційне майбутнє України. Бо країна, яка не вкладає кошти у наукові дослідження, приречена на вимирання.

Саме такий варіант катастрофічного майбутнього запропонували автори недолугих змін до Держбюджету у законопроєкті 3279. Вони просто вкрали 300 мільйонів гривень на статтю «Підтримка розвитку пріоритетних напрямів наукових досліджень». І, якщо у Держбюджеті-2020 на дослідження, в тому числі й на оплату творчої праці науковців, було заплановано хоча б 351 мільйон гривень, то змінами до кошторису було запропоновано залишити взагалі лише 51 мільйон.

Такі зміни – злочин! У разі їх прийняття, стратегічно важлива для України галузь знань – наука – буде остаточно знищена. І наших науковців, які лишилися без зарплатні та без роботи, просто перекуплять більш розвинені держави. Що буде означати незворотні зміни у структурі нашої економіки, яка втратить будь-які можливості для реіндустріалізації. Бо тільки наукові дослідження та запровадження їх результатів у виробництво можуть дати імпульс для інноваційного розвитку економіки. Це чудово розуміють у світі. І та ж Франція вже, у розпал пандемії, заявила про збільшення бюджету на наукові дослідження та розробки на п’ять мільярдів євро. Це, як зауважив президент Франції Макрон, – безпрецедентний крок з повоєнних часів.

Нагадаю тим «спеціалістам», хто підіймає руку на бюджет науки: Інститут молекулярної біології, який виготовив першу партію ПЛР-тестів, про що казав вже наш Президент Зеленський – це теж установа Національної академії наук України. І наші науковці, які зараз знаходяться на передовій боротьби з нищівним вірусом, не тільки мають наукову базу і вже не тільки розробляють тести, але й працюють над створенням вакцини. Тому сподіваюся, що депутатам від більшості вистачить розуму – чи хоча б інстинкту самозбереження – щоб фахівці цього та інших наукових інститутів отримали змогу працювати та реалізувати себе в Україні, а не емігрувати у той же Інститут Пастера у Парижі.

Тому, якщо вже так конче треба різати видатки, то, вважаю, що можна навіть зменшити фінансування дорожнього будівництва, яке не чіпали у запропонованих проєктом 3279 змінах до Бюджету. Впевнений – Україна зможе пережити, якщо цього року не будуть капітально відремонтовані чи збудовані декілька кілометрів доріг. Ми надолужимо це будівництво. Але ніколи не зможемо наздогнати світ, якщо не будемо підтримувати науку і науковців, якщо не будемо завантажувати нашу промисловість держзамовленнями, запроваджувати вітчизняні наукові розробки на виробництві та експортувати українську наукомістку продукцію.

Тому наполягаю, що видатки на науку, попри кризу, потрібно навіть збільшувати. Так, як це у кризу роблять передові країни світу.

Сергій Тарута, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 30 березня 2020 року.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова